„Вечните замърсители“ – пер- и полифлуороалкилни съединения (PFAS), които достигат източната част на Гренландия по въздушни и морски пътища, представляват трайна заплаха за здравето на ловците от народа на инуитите, предаде АФП, позовавайки се на изследване, публикувано в сп. „Сел“ (Cell).
Заради начина си на хранене ловците и рибарите от селището Иттоккортоормиит имат нива на „вечни химикали“ в кръвта, които са 13 пъти по-високи от рисковия праг, според изследователя Кристиан Соне от Университета на Орхус, Дания.
Това е регионът в света с най-високи нива, с изключение на пожарникарите, работниците в заводите и случаите на пряко замърсяване на подпочвените води в Швеция и Италия, отбелязва ученият.
Пер- и полифлуороалкилни съединения включват повече от 15 000 синтетични химикала. Тяхната висока стабилност се дължи на връзката флуор-въглерод, която е една от най-силните в органичната химия. PFAS почти не се разпадат по естествен път, поради което са наричани „вечни“.
Предишни изследвания показват, че тези съединения се натрупват в организма и могат да причинят рак и други сериозни заболявания.
Пер- и полифлуороалкилни съединения се съдържат в широк спектър от продукти, като например опаковки за храни, килими, бои строителни материали, козметика, кухненски прибори с незалепващо покритие, непромокаеми дрехи и пожарогасителна пяна, и имат редица други промишлени приложения.
Настоящото изследване обяснява защо този отдалечен регион, в който живеят около 300 души, е толкова замърсен. Причината е в преноса по въздух и вода на „вечни замърсители“. Те попадат в организмите, особено в тези на животните, с които след това се хранят обитателите на региона.
Според Кристиан Соне инуитската общност трябва да разнообрази храненето си, за да намали нивата на замърсяване. Изследователят отбелязва, че въпреки това тези вещества са толкова устойчиви в околната среда и в организма, че концентрациите им ще останат много високи през следващите 75 до 100 години.
Настоящото изследване препоръчва по-нататъшно затягане на регулаторните мерки. Целта е промишлеността да произвежда нови съединения, които са по-малко токсични и устойчиви, и не се пренасят на дълги разстояния.
Според Кристиан Соне ловците инуити също така имат много високи нива на живак и вероятно най-високите в света концентрации на полихлорирани бифенили (PCBs) – устойчиви органични замърсители.
Този феномен не се ограничава само до селището Иттоккортоормиит, а варира в различните арктически територии в зависимост от океанските течения и ветровете.