40 български треньори участваха в петдневен семинар в Пазарджик, организиран от Международната федерация по борба и финансиран по програмата „Олимпийска солидарност“ на МОК.
Лектор беше Георги Средков, а събитието е част от образователната програма за преквалификация на UWW.
Сред участниците бяха Иван Цочев, Георги Калчев, Мирослав Гочев, Петър Касабов, Мирослав Гешев, Христомир Бояджиев, Бисер Георгиев, Иво Ангелов, Емил Будинов и много други. Част от тях също влязоха в ролята на лектори, споделяйки своя опит и познания.
Заниманията бяха както теоретични в хотел „Тракия“, така и практически в залата на местния клуб. Темите, които дискутираха присъстващите, бяха структура на техниките на борба, предпазване от контузии, педагогически модел преподаване, игри и видеоанализ.
„Борбата е благодатен спорт, тъй като е на тепих и може да предложи голям диапазон от разнообразни тренировки. И това е предимство, от което трябва да се възползваме, за да направим нашия спорт по-привлекателен за децата, съответно и треньорите да се научат да работят с тях в тези нови предизвикателства, каквито са интернет и всякакви други изкушения, да са по-приветливи също. И не на последно място заплащането на треньорите да се промени“, каза Георги Средков.
„Специално в Пазарджик ние много взаимстваме от клубовете по джудо и карате. Там тренировките са заплатени съответно и интересът е много голям. А ние засега все още нямаме смелост да приложим това в борбата, макар че борците са най-добрите универсални атлети. Но пък парите са мерило за успеха. Ако нямаш цели и амбиции, не можеш да очакваш и резултати“, добави той.
Средков сподели и мнение, че би било добре в бъдеще да се помисли спортисти, които работят, също да могат да участват в лагерите на националния отбор, както е в повечето западни държави, където спортът е аматьорски. Там през деня състезатели и треньори работят, а вечер – тренират.
„Така беше и аз, когато се борех в Бундеслигата. Освен това не всички стават шампиони. Добре е да се даде възможност и на останалите трениращи да имат стимул да се подготвят, както е в бойните спортове. Там често се явяват на изпит за покриване на колан, затова тренират, усъвършенстват се, израстват . . . Имам разговори с колеги от други страни и тази идея се приема също добре. Трябва да следваме новите тенденции и да се развиваме във всяко едно отношение“, коментира още той.
Следващата година Средков планира отново да направи семинар, в който вратите ще бъдат отворени и за състезатели.