Рекорден брой национални ръководни органи и брой делегати са регистрирани да присъстват на 85-ия конгрес на Международната федерация по гимнастика (ФИГ) от 24 до 26 октомври в Доха (Катар). Ще присъстват над 500 участници, включително делегати от над 150 от общо 159 асоциирани федерации-членки.
България ще има петима кандидати за ръководните структури на Международната федерация по гимнастика.
На 25 октомври делегатите ще гласуват за подновяване на всички управителни органи на ФИГ: президент, трима вицепрезиденти, седем избрани членове на Изпълнителния комитет и 21 членове на Съвета (с квоти за континентално представителство). Те също така ще изберат президент и шестима членове на комисията по гимнастика за всички и президент и шестима членове на Техническите комисии за всичките седем дисциплини на ФИГ, като паркурът ще бъде представен от нов технически комитет за първи път. Ще бъдат избрани и двама одитори.
Настоящият председател Моринари Ватанабе (Япония) и шефът на Европейската гимнастика Фарид Гаибов (Азербайджан) са двамата кандидати за президенския пост.
Резултатите от изборите ще бъдат публикувани на живо на уебсайта на ФИГ. Всички избрани длъжностни лица ще започнат мандата си на 1 януари 2025-а за срок от четири години.
ФИГ ще приеме пет нови федерации по гимнастика по време на Конгреса: Антигуа и Барбуда, Кот д’Ивоар, Гвинея, Кения и Замбия. Ако Конгресът одобри тези членства, това ще увеличи общия брой до 164.
Одобрението на четиригодишния план за 2025-2028 е една от основните точки в дневния ред на Конгреса. Одобрението на този бюджет ще позволи на ФИГ да работи и да постига своите цели, които включват управление на Световни първенства във всяка от седемте дисциплини, както и събития по Гимнастика за всички и други международни събития и състезания и подкрепа на глобалните програми за образование и развитие на федерацията.
Конгресът ще изслуша доклади от независимата Gymnastics Ethics Foundation, FIG Foundation for Solidarity, както и актуализации относно защитата, доклада за добро управление на ASOIF и резултатите от новия проект NF-Insights.
Освен това, предложените промени в устава на ФИГ включват добавянето на парагимнастика като нова състезателна дисциплина в рамките на ФИГ.