събота, 21 юни, 2025 година.

Арда продаде нападателя Тонислав Йорданов на унгарския Кишварда

Ръководството на ПФК Арда осъществи още един силен трансфер през това лято, съобщиха от клуба.

„Нападателят Тонислав Йорданов подписа договор с унгарския Кишварда. След като премина успешно медицинските прегледи и след постигната договорка между двата клуба, Тонислав Йорданов официално подписа си за три години с унгарския тим.

Тонислав Йорданов носи 5 сезона екипа на Арда, изигра 151 мача и отбеляза 36 гола. Също така той игра и в двата мача за Арда в историческото първо участие в Европа. През изминалия сезон Тонислав Йорданов има огромна заслуга за отличното представяне на тима и класирането за УЕФА Лига на конференциите.

Отборът на Кишварда завърши на първо място във втора унгарска лига и през новия сезон ще играе в елита на Унгария.

Ръководството на ПФК Арда, треньорите, футболистите и феновете благодарят на Тонислав Йорданов за престоя му в отбора и му пожелават много успехи в неговата кариера“, са казва в съобщението на клуба от Кърджали.

Основни стъпки за бизнеса при въвеждането на еврото. Рискове и правила

Необходимо е актуализиране на устави, дружествени договори и учредителни актове

На 4 юни 2025 г. Европейската централна банка публикува положителен конвергентен доклад за готовността на България да приеме еврото, което потвърждава датата за въвеждане на новата валута – 1 януари 2026 г. Това е ключов момент за българската икономика и налага редица важни стъпки за бизнеса, за да осигури плавен преход и съответствие с изискванията, свързани с приемането на еврото, съобщават от EY.

Основни стъпки за бизнеса при въвеждането на еврото:

1. Изменение на учредителни документи: Необходимо е актуализиране на устави, дружествени договори и учредителни актове. Това включва специфично превалутиране и понякога изменение на капитала, дялове/акции, като се запазят съществуващите права и съотношения между съдружници/акционери.

Въпреки че законът цели автоматизъм, невинаги той може да се приложи, предвид специфичните изисквания на Търговския закон, които могат да доведат до накърняване на права, спорове и др. Промените трябва да бъдат внимателно обмислени, проверени и вписани в търговския регистър.

2. Двойно обозначаване на цени на стоки и услуги: Бизнесът трябва да осигури съответствие на ценови етикети и комуникация до потребителите, предоставяйки ясна, точна и своевременна информация, за да се избегнат санкции от регулатори като КЗП и КЗК.

Това включва привеждане в съответствие на Общи условия, електронни сайтове и платформи, рекламна комуникация, както и правилно планиране на рекламните активности, съвпадащи по време и след въвеждането на еврото.

3. Привеждане в съответствие на трудовите досиета: Изисква се преглед и анализ на документацията и правилата, свързани с възнагражденията на работниците и служителите. Необходимо е идентифициране на промени, свързани с въвеждането на новата валута, и изменение на правилата за структура и организация на работната заплата.

4. Преглед и анализ на съществуващи търговски договори и счетоводни документи: Препоръчително е да се извърши анализ на търговски договори с доставчици и клиенти, с оглед отражението върху съществуващите договорки и възможни негативни последици.

Това включва адаптиране и изменения при необходимост, свързани с плащанията в евро, както и актуализиране на свързаните счетоводни документи и образци.

5. Преглед и анализ на финансирания: Необходима е проверка на последиците от смяната във валутата и евентуални изменения в уговорките по получени финансирания (заеми, лизинги, обезпечения и др.), с цел предвидимост на кредитните отношения и защита на интересите на дружествата.

6. Адаптиране на информационни системи: Трябва да се извърши анализ и идентифициране на всички информационни системи, които подлежат на адаптиране за работа с евро. Дейностите включват проверка на съвместимостта на текущите версии, обновяване на софтуера за поддръжка на еврото и тестване на актуализираните продукти.

7. Внимателно превалутиране на счетоводни регистри: Промяната на отчетната валута в счетоводните и пейрол регистри трябва да се извърши внимателно, съобразно зададените от закона специфични правила.

Преизчисляването на активите и пасивите от левове в евро следва да се извърши на детайлно аналитично ниво. През периода на двойно обръщение трябва да се осигури аналитично водене на паричните средства в касите в двете валути.

Рискове и значение на подготовката

Промяната във валутата и специфичните правила за превалутиране създават съществени предпоставки за допускането на несъответствия и съответно реален риск за бъдещи спорове и санкции. Поради това от особена важност е подготовката на служителите за този чувствителен период на преход.

Тези стъпки са от съществено значение за успешното адаптиране на дружествата към новата валута и за осигуряване на правна сигурност и стабилност в бизнес операциите.

В Априлци се провежда Балкански събор на българската песен

Балкански събор на българската песен се провежда в град Априлци.

Той е организиран от Народното читалище „Бъдеще“ в квартал „Острец“.

Певци и танцьори от цяла България си дават среща за 23-и път, каза секретарят на читалището Велиана Ангелова:

„Идеята на събора е да привлече младите хора към българското, да обичат българското, да пеят, да свирят“.

Фестивал на лавандулата в Генерал Тошево

Единадесетото издание на Националния фестивал на лавандулата ще се проведе днес в добруджанския град Генерал Тошево. Събитието ще предложи богата програма и изложение на продукти, свързани с производството на лавандулово масло.

Празникът на лавандулата в Генерал Тошево ще започне в 9.00 часа с туристическа разходка до близките насаждения от ароматната култура. През целия ден на площад „Бялата лястовица“ ще бъде подредена фотоизложба.

Базарът с продукти от лавандулово масло ще бъде открит в 10.30 часа, предвидена е и детска лавандулова работилница и игри за най-малките. Земеделското изложение ще започне в 17.00 часа следобед.

Официално фестивалът ще бъде открит от сцената в 19.00 часа, когато органи

Путин: Русия не иска от Украйна да капитулира, а да признае реалността

Руснаците и украинците са един народ „и в този смисъл цялата Украйна е наша,“ убеден е той

Президентът Владимир Путин заяви днес, че Русия не иска от Украйна да капитулира, но иска Киев да признае реалността на обстановката на бойното поле, предават Ройтерс и БТА.

„Не искаме от Украйна да капитулира. Настояваме да бъде призната реалността, която се е развила на терен“, каза Путин на международния икономически форум в Санкт Петербург.

Путин заяви, че руснаците и украинците са един народ „и в този смисъл цялата Украйна е наша“.

Русия никога не е подлагала на съмнение правото на Украйна на суверенитет, посочи в същото време той, но отбеляза, че при обявяването на суверенитета на Украйна през 1991 г. тя е направила това „като неутрална държава“.

„Разбира се, има хора, и то не малко, в съседната страна, които се стремят да осигурят своя суверенитет, независимост, и нека Бог да им дава здраве. Ние, между другото, никога не сме поставяли под съмнение правото на украинския народ на независимост и суверенитет. В същото време основанията, на които Украйна стана независима и суверенна, бяха изложени в декларацията за независимост на Украйна от 1991 г., където ясно, черно на бяло, е написано, че Украйна е извънблокова, неядрена, неутрална държава“, каза руският президент.

Путин, който казва, че Русия се сражава в Украйна, за да защити собствената си сигурност, отговори и на въпрос относно руските военни цели.

„Имаме една поговорка или притча“, посочи той. „Там, където стъпи кракът на руски войни, става наше“.

Киев и западните му съюзници отхвърлят претенциите на Москва към четири украински области и Крим и ги наричат незаконни, посочва Ройтерс. Украинският президент Володимир Зеленски многократно е отхвърлял идеята, че руснаците и украинците са един народ.

Путин каза, че руските сили установяват буферна зона в украинската Сумска област, за да защитят руската територия и не изключи възможността руските войски да установят контрол над столицата на областта – град Суми.

По думите на руския президент Русия не разполага с каквито и да било доказателства, че Украйна ще използва т.нар. „мръсна бомба“ срещу Русия. „Ако Украйна някога употреби мръсна бомба срещу Русия, това вероятно би била последната им грешка“, заяви той.

Путин отхвърли твърденията, че Русия не е надежден съюзник, тъй като не помага на Иран и каза, че хората, които твърдят подобни неща, са провокатори.

Руският президент заяви, че Русия е споделила неуточнени идеи с Израел и Иран относно това как да бъде сложен край на кръвопролитията и добави, че смята, че има възможност за дипломатическо решение на кризата. По думите му Русия поддържа връзка с „нашите израелски и ирански приятели“ и предложенията на Москва в момента се обсъждат.

Путин каза още, че американският президент Доналд Тръмп е обещал да подкрепи легитимните руски искания за осигуряване на безопасността на служителите в иранската атомна електроцентрала в Бушер.

Най-големият фестивал за барбекю в Европа бе открит в Букурещ

Най-големият фестивал за барбекю в Европа бе открит днес в Букурещ. Гастрономическото кулинарно събитие продължава до понеделник и се провежда на най-големия стадион в Румъния „Арена Национала“ – там, където миналото лято забиваха групи като „Депеш мод“ и „Гънс енд Роузис“, а на 13 май 2026 г. ще бъдат „Маталика“. Затова фестивалът не е само за храна, но и за музика. Концерти на водещи румънски изпълнители като Smiley, Spike и Carla’s Dreams са част от програмата.

И все пак водеща е кухнята. Над 700 готвачи от Румъния и 10 други държави участват в събитието. Фестивалът се случва на впечатляваща площ от 250 000 кв. м и е разделен на тематични зони за всеки любител на месо: говеждо, свинско, пилешко, пуешко, дивеч, риба и морски дарове, както и микс зони за бургери и наденички.

Посетителите могат да гледат и участват в барбекю шоута на живо, професионални и любителски състезания като „Кралят на лютото“, демонстрации на рязане на месо и дори предизвикателства „яж, колкото можеш“.

Те имат възможност да опитат уникални ястия от цял ​​свят, включително специалитети като бургера с крокодилско месо, приготвен на живо от готвач Пайзао от Бразилия. Във фестивала има и български участници.

В първите часове най-много чревоугодници имаше в зоната за свинско и пилешко, установи на място БТА. Наша проверка показа, че цените са достъпни – порция кебапчета са 8-9 леи (3 лв), кърначето е 10 леи (4 лв), пръжки – 15 леи (6 лв), телешка пастърма с мамалига и туршия – 35 леи (14 лв), джолан – 35 леи (14 лв), свински котлет – 40 леи (16 лв), свински врат – 48 леи (19 лв), ребърца – 55 леи (22 лв).

Помислено е и за хората, които не са любители на месото. На фестивала се предлагат ливански сладолед, летни напитки като еспресо тоник и ментово ледено мохито, мекички, гофрети, салати, зеленчуци на тиган.

Събитието е предназначено за цялото семейство, с интерактивни дейности, детски зони, фитнес зона, зона за масаж и дори възможност за вечеря в балон с горещ въздух. Има и базар с местни занаятчии, на който се предлага и нестандартни дървени дъски и ножове за рязане.

Организаторите очакват над 100 000 посетители. Цените на билетите варират от 39 до 99 леи (15,6 до 39,6 лв), в зависимост от броя дни и броя хора.

Лице на фестивала, който се провежда за трета поредна година, е британският журналист Чарли Отли – продуцент на документалните филми, популяризирали Румъния по света – „Вкусовете на Румъния“ и „Дивата Карпатия“.