По време на икономическа мисия в Сао Пауло белгийски компании и университети подписаха около 30 договора с бразилски партньори, обхващащи широк спектър от индустриални сектори, предаде белгийската новинарска агенция Белга.
Споразуменията обхващат основни продукти като бира и шоколад, но също и иновативни проекти като хоризонтални водни мелници и планове за най-големия обект за производство на биодизел в света.
Базирана в Льовен компания SME Turbulent подписа писмо за намерение за разработване на водноелектрически централи по бразилските реки. „Бразилия е страната на водноелектрическите централи – на тях се пада почти половината от производството на електроенергия“, заяви изпълнителният директор Валтер Буйденс.
Той обаче отбеляза предизвикателствата при изграждането на големи язовири и липсата на съществуваща технология при ниско водно течение. Иновативното решение на белгийската фирма включва водноелектрически централи, които работят на реки с разлики във височината от 1,5-5 метра, като за генериране на електричество се използват „хоризонтални водни мелници“.
Компанията вече е построила 47 такива електроцентрали в световен мащаб, като планира да построи и до 15 в Бразилия до 2025 г.
Базираната в Завентем компания „Десмет“ подписа договор за изграждане на завод за преработка на соя в щата Сао Пауло, който ще преобразува соята в соево масло – ключова съставка за производството на биодизел. Очаква се заводът да отвори врати през март 2026 г. като част от по-голям проект за създаване на „най-големия обект за производство на биодизел в света“, според бразилският партньор на „Десмет“.
Базираната в Гент компания „Тера матер“ също обяви сътрудничество, фокусирано върху енергията. Компанията планира да произвежда устойчиво авиационно гориво, използвайки етанол, добит от Бразилия.
Бяха подписани и споразумения за търговия с бира и шоколад.
Мисията също така улесни академичните партньорства, съгласно оикто университети в Антверпен, Гент и Хаселт ще си сътрудничат с институции в Сао Пауло.
„Подобни сесии за подписване са важни, защото показват първото конкретно въздействие на икономическите мисии“, каза Фабиен Лхуст, генерален директор на белгийската агенция за външна търговия. От създаването си през 2003 г. агенцията организира по две мисии годишно и очаква през следващата година да достигне 1000 подписани договора. Следващите мисии са планирани за Индия през март и Калифорния през октомври догодина.
Той изчислява, че за всеки договор, подписан в Бразилия, ще бъдат подписани още от 5 до 10 контракта в средносрочен план, след като представителите на компаниите се върнат в Белгия.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и Белга)