С 370 гласа „за“, 282 „против“ и 36 „въздържал се“ Европейският парламент одобри новата Европейска комисия, по-известна като „Комисията Фон дер Лайен 2“. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1 декември.
В гласуването в Страсбург участваха 688 евродепутати, като бе необходимо мнозинство от 345 гласа.
Днес прагът на одобрението беше доста по-нисък, отколкото на Еврокомисията преди 5 години.
Като първа голяма инициатива на новата Еврокомисия фон дер Лайен обяви „компаса за конкурентоспособността“.
Инициативата ще се базира на три стълба според доклада Драги – затваряне на иновационната пропаст със САЩ и Китай, съвместен план за декарбонизация и конкурентоспособност, повишаване на сигурността и намаляване на зависимостите, каза Фон дер Лайен и обяви първо номинацията на Екатерина Захариева:
„Знаем, че един стартъп в Калифорния може да търси инвестиции в целите Съединени щати. Но един стартъп в Европа е изправен пред 27 различни национални бариери. Трябва да облекчим растежа в Европа. И поради тази, а и много други причини, първият комисар по стартъпи, иновации и научни изследвания ще бъде Екатерина Захариева“.
„Платихме цената за това, че поставихме бъдещето си в ръцете на един доставчик и няма да направим отново същата грешка, суверенитетът на Европа не е за продан“, заяви още Фон дер Лайен, визирайки доставките на газ от Русия. Тя добави, че Европа трябва да играе по-силна роля там, където има конфликти – от Украйна до Близкия Изток.
- Европейските купувачи на руски газ бързат да намерят решение на санкциите на САЩ срещу „Газпромбанк“
Подкрепата за новата Еврокомисия обаче не беше еднозначна. Срещу нея имаше гласове „против“ в почти всяка от политическите групи в Европейския парламент, в т.ч. и в проевропейските, дори сред евродепутатите от Европейската народна партия (ЕНП). За какво говори това – евродепутатът от групата „Обнови Европа“ Илхан Кючюк пред БНР:
„За голямото разделение, което е в европейските общества. Г-жа Фон дер Лайен трябва просто да избере коя линия иска да следва – или прави традиционна коалиция с проевропейските сили, или се насочва към ЕНП с идеята да отидат по-надясно и да прегърнат националистите“.
От двамата ни представители в групата на социалистите Кристиан Вигенин е гласувал „против“, а Цветелина Пенкова – „въздържал се“. Ето мотивите ѝ:
„Не считаме, че тя спази и обещанието си, което даде тогава, да се придържа към коалицията с парламентарните групи, които са проевропейски настроени. Основният знак за това издигането на кандидатура от крайната десница за заместник-председател на Европейската комисия.“
Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев не приема тези мотиви: „Аз наистина не ги разбирам тези обвинения от зелени, от комунисти. Първо, ние не смятаме и ЕКР (групата „Европейски консерватори и реформисти“) за крайна десница и второ – ние винаги сме протягали ръка към проевропейските сили“.
Евродепутатите одобриха и бюджета за догодина, който вече е подписан от председателката Роберта Мецола и съответно влиза в сила.
Репортаж за позицията на тримата ни евродепутати може да чуете в предаването „Преди всички“ на 28 ноември.