Прекратяването на огъня между Израел и ливанската шиитска организация „Хизбула“, влязло в сила тази нощ, засега се спазва. Международната общност приветства примирието и призова за спиране на бойните действия и в Ивицата Газа.
Американският президент Джо Байдън обяви:
„Днес имам добри новини от Близкия изток. Току-що говорих с премиерите на Израел и Ливан и имам удоволствието да ви съобщя, че правителствата приеха американското предложение за слагане край на унищожителния конфликт между Израел и „Хизбула“.
През следващите два месеца израелската армия трябва да се изтегли от Южен Ливан, а бойците на „Хизбула“ да останат на север от река Литани, на около 30 километра от „синята линия“ – неофициалната граница с Израел. В буферната зона се очаква да бъдат разположени около 5 хиляди войници от ливанската армия. Рано тази сутрин хиляди хора започнаха да се завръщат по домовете си в Южен Ливан.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди, че кабинетът е одобрил решението, но предупреди, че страната си запазва правото да нанася удари, ако „Хизбула“ наруши споразумението и се опита да се превъоръжи.
Представители на „Хизбула“ заявиха, че групировката ще излезе по-силна от войната и също заплашиха да отговорят на евентуални израелски нападения.
Ливанският премиер Наджиб Микати каза, че постигнатото представлява фундаментална стъпка към гарантиране на мира и стабилността в страната и региона и призова Израел да спазва напълно договореното прекратяване на огъня.
В съвместно комюнике Париж и Вашингтон, които посредничиха за сделката, обявиха, че ще се присъединят към съществуващия тристранен механизъм за наблюдение след предишните конфликти в района.
Френският президент Еманюел Макрон подчерта:
„Това споразумение, подписано преди броени часове, трябва да отвори нова страница за Ливан. Прекратяването на враждебните действия ще даде възможност на ливанците и техните партньори да започнат трайно възстановяване на страната. Примирието е важно и за Израел, защото ще позволи на израелските граждани на север да се завърнат по домовете си и ще създаде стабилна рамка на механизъм за наблюдение и надзор“.
Лидерите от региона използваха примирието с Ливан, за да настояват за прекратяване на огъня и в Ивицата Газа. Президентът на Египет Абдел Фатах Ас-Сиси и кралят на Йордания Абдула Втори подчертаха необходимостта на жителите на анклава да се осигури достъп до хуманитарна помощ без условия и ограничения.
От „Хамас“ реагираха положително и изразиха готовност за мирно споразумение в палестинската територия.