сряда, 11 септември, 2024 година.

Румънска делегация, включваща представители на Националната дирекция по киберсигурност (DSNC) и Националния институт за изследване и развитие в областта на информатиката – ICI Букурещ, както и посланика на Румъния в Австралия Раду Габриел Сафта, участва в срещата на върха „Сайбър Чемпиънс“ (Cyber ​​​​Champions) по покана на австралийското министерство на вътрешните работи, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на посолството на Румъния в Австралия.

Събитието, посветено на сътрудничеството в областта на киберсигурността между НАТО и индо-тихоокеанските партньорски държави (Австралия, Япония, Нова Зеландия, Република Корея), събра експерти, официални лица и представители на частния сектор.

„Участието в срещата на върха предостави възможност за двустранна среща между румънски официални лица и австралийски колеги по киберсигурност, чиято делегация беше водена от Брендън Даулинг, посланик на Австралия по кибер въпроси и критични технологии. Срещата, първа по рода си в двустранните отношения, е продължение на усилията за разнообразяване и задълбочаване на темите за диалог и откриване на нови хоризонти на сътрудничество в област, която надхвърля географските граници. В кулоарите на срещата румънското посолство в Канбера координира и организирането на двустранни срещи на румънската делегация с колеги от Република Корея, Япония и Великобритания. Също така в почивките на конференцията се проведоха кратки двустранни срещи с делегациите на САЩ и Нова Зеландия“, се казва в съобщението.

Румънската делегация, която включваше директора на Националната дирекция по киберсигурност Дан Чимпян и ръководителя на Националния институт за изследване и развитие в областта на информатиката – ICI Букурещ Виктор-Адриан Вевера, подчерта сложността и важността на националната екосистема за киберсигурност на Румъния, както и факта, че през последните години тя се превърна в една от най-активните и динамичните в Европейския съюз. На партньорите в дискусията бяха представени примери за успех, в които румънски държавни институции, частни компании и академичната общност си сътрудничат по съвместни проекти и инициативи за киберсигурност с прагматично и ефективно използване на различни механизми за финансиране.

По време на разговорите беше представен проектът на ICI Букурещ за разработване на платформа за киберобхват, насочена към енергийния сектор, като пример, който бележи значителна стъпка в подобряването на способността за симулиране и реагиране на киберзаплахи. Платформата автоматично генерира виртуални сценарии и така позволява да се смекчат сложни кибератаки срещу критична инфраструктура, като по този начин укрепва устойчивостта на румънската страна и нейните съюзници в НАТО.

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)