събота, 14 септември, 2024 година.

Днес Европейската комисия одобри предварителната положителна оценка на четвъртото искане на Гърция за плащане на 998,6 милиона евро безвъзмездни средства (без предварителното финансиране) по Механизма за възстановяване и устойчивост, централната част на NextGenerationEU, предаде за БТА гръцката агенция АНА-МПА.

След оценката си на искането за плащане, подадено на 6 юни, Комисията заключи предварително, че Гърция е изпълнила задоволително 16-те основни етапа и четирите цели, посочени в приложението към решението за изпълнение на Съвета за четвъртия транш.

Осем реформи и 12 инвестиции ще доведат до положителна промяна за гражданите и бизнеса в Гърция в областта на възобновяемата енергия и енергийната ефективност, управлението на водите и залесяването, здравеопазването, образованието и професионалното обучение, данъчното облагане, съдебната система и пътната и спортната инфраструктура.

Водещите мерки в тази заявка за плащане включват:

Повторно залесяване и предотвратяване на пожари: целта на инвестицията е да възстанови деградирали гори в Гърция чрез мерки за повторно залесяване и предотвратяване на пожари, които ще подобрят горските екосистеми и ще помогнат за предотвратяване на горски пожари, като тези, които засегнаха толкова тежко Гърция това лято. Противопожарните мерки ще включват горски сечища, поддържане на горската пътна мрежа, както и дейности по почистване и кастрене и засаждане на дървета. Съгласно това искане за плащане Гърция възложи договори за подобряване на 37 500 ха деградирали горски екосистеми. Това е първата част от цялостна инвестиция за предотвратяване на пожари, насочена към подобряване на общо 105 000 ха деградирали горски екосистеми (т.нар. „Anti-NERO програма“), в допълнение към други действия за повторно залесяване, против ерозията и наводненията.

Осигуряване на енергийна сигурност и приспособяване на гръцката електрическа система към повече възобновяеми източници на енергия: Тези инвестиции подкрепят междусистемната електропреносна връзка на Цикладските острови с континентална Гърция и инсталирането на системи за съхранение на енергия, повишаващи енергийната сигурност и потенциала за производство на електроенергия от възобновяеми източници. Четвъртото искане за плащане включва възлагане на договори за инсталиране на електрически интерконектори и надграждане на мрежата, в допълнение към набор от проекти за съхранение на енергия. Тези инвестиции са първите стъпки в мерките, които, когато бъдат завършени, ще доведат до стартиране на проекти за съхранение на енергия с капацитет повече от 1380 МВт и повече от 350 км инсталирани подводни кабели.

Подобряване на съдебната ИТ система: Тази реформа има за цел цифровата трансформация на гръцката съдебна система, която досега разчиташе в голяма степен на хартиени записи, както и на архивиране и публикуване на решения. Набор от действия ще разшири и увеличи ИТ възможностите на гръцката съдебна система, като дигитализация на документи и съдебни производства, актуализирано водене на записи и инсталиране на оперативно съвместими ИТ системи. Това ще спомогне за подобряване на ефективността и ефикасността и ще ускори правораздаването в Гърция, за да се избегне прекомерната продължителност на съдебните производства. С това искане за плащане Гърция предприе мерки за надграждане на системите за съдебни протоколи и информационните системи на правосъдието. Реформата ще бъде завършена и ще започне да функционира напълно с допълнителни елементи, които трябва да бъдат изпълнени за последното искане за плащане.

Сега Европейската комисия изпрати своята предварителна оценка за изпълнението на Гърция на етапите и целите, необходими за това плащане, на Икономическия и финансов комитет (EFC), който разполага с четири седмици, за да представи своето становище. Плащането към Гърция може да се извърши след становището на Икономическия и финансов комитет и приемането на решение за плащане от Комисията.

(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)