Правителството в Рим одобри нов указ за миграцията, в който се определя списък със сигурни държави, чиито граждани могат да бъдат експулсирани, ако са пристигнали като незаконни мигранти в Италия, предаде италианската новинарска агенция АНСА.
Новата мярка цели да разреши правния проблем, заради който съд в Рим отказа в петък да утвърди прехвърлянето на 12 мигранти от Италия в новооткритите миграционни центрове в Албания.
Според италианския правосъден министър Карло Нордио списъкът вече е одобрен с правителствено постановление и е част от първичното законодателство на страната. По думите на министъра това означава, че съдът вече няма да може да блокира прилагането на закона, а магистратите ще могат единствено да се обърнат към италианския Конституционен съд, ако смятат законодателните текстове за противоконституционни.
Досега италианското министерство на външните работи изготвяше годишен списък на сигурните държави, чиито граждани могат да бъдат репатрирани от Италия. Този списък се изготвяше след съгласуване с вътрешното министерство и затова беше предмет на вторичното законодателство в страната.
Министерството първоначално бе включило в списъка 22 сигурни страни. Сега те вече са 19, като от него са извадени Камерун, Колумбия и Нигерия, заяви министърът на вътрешните работи Матео Пиантедози след заседание на италианското правителство.
По думите му новия списък, одобрен от кабинета, има за цел да ускори процедурите по експулсиране на мигранти и да гарантира, че молбата за предоставяне на убежище се ползва за заобикаляне на механизма за експулсиране от Италия.
Миналата седмица съд в Рим анулира решението за изпращане на първата група мигранти в Албания в един от изнесените там миграционни центрове, които Рим създаде като част от спорно споразумение с Тирана. Магистратите прецениха, че мигрантите не могат да бъдат извеждани от Италия, защото страните им на произход – Бангладеш и Египет – не могат да се считат за напълно сигурни.
Решението на съда в Рим се основава на присъда от 4 октомври на Европейския съд, според която не цялата територия на някои държави, включително на Бангладеш и Египет, може да се счита за сигурна.
(Новината се разпространява по споразумение между БТА и АНСА)