Американските законодатели ще имат интензивен дебат по въпроса за допълнителна помощ на Украйна
Президентът на САЩ Джо Байдън поиска от Конгреса да отпусне 24 милиарда долара за допълнителна военна помощ на Киев и попълване на американските оръжейни резерви, които да заменят тези, прехвърлени преди това на Украйна, предаде Politico.
Според източници на изданието в Конгреса американските законодатели са получили съответното искане на 25 ноември. Администрацията на Вашингтон очаква 16 милиарда долара да бъдат отпуснати за „попълване на американските резерви“ с онези оръжия, които преди това бяха изпратени в Киев.
Други 8 милиарда долара се предлагат да бъдат отпуснати чрез Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна (USAI). Тя предвижда сключването на договори от Министерството на отбраната на САЩ с производителите, а не предоставянето на оборудване директно от американските резерви.
Според публикацията администрацията на Байдън очаква тези разходи да бъдат включени в законопроекта за разширяване на разпределението на средства за работата на федералните отдели, който може да бъде приет през декември. В публикацията искането на ръководителя на Белия дом се нарича „имащо малки шансове за успех“.
Председателят на комисията по външни работи на Камарата на представителите Майкъл Маккол (републиканец от Тексас) на 21 ноември изрази увереност, че американските законодатели ще имат интензивен дебат, включително по въпроса за отпускането на средства за допълнителна помощ на Украйна.
Говорейки пред Вашингтонския атлантически съвет, той отбеляза, че „ще има много интензивен дебат в новия Конгрес“. Маккол обясни, че американските законодатели ще трябва да вземат решение за бъдещото финансиране на федералното правителство. „Това ще стане през декември или 1 март“, уточни той. „И тогава ще има спорове за допълнително финансиране за Украйна“, смята конгресменът.
Както каза съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан по-рано този месец на брифинг в Белия дом, настоящата администрация във Вашингтон ще даде ясно да се разбере на законодателите на САЩ, че бюджетът за текущата фискална 2025 година (която започна в страната на 1 октомври) включва помощ за нуждите на Украйна.
По време на предизборната си кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че възнамерява да сложи край на украинския конфликт. Владимир Зеленски по-рано многократно призна, че има риск от прекратяване на американската подкрепа за Киев, ако Тръмп се върне в Белия дом.
Илон Мъск реагира негативно на информацията, че президентът на САЩ Джо Байдън е поискал от Конгреса 24 милиарда долара за допълнителна военна помощ на Киев и попълване на американските оръжейни запаси в замяна на прехвърлените преди това на Украйна.
„Това не е нормално“, написа Мъск във вторник в X. Милиардерът е част от близкия кръг на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и заедно с бизнесмена Вивек Рамасвами ще трябва да ръководи нов отдел, който ще подобри ефективността на правителство и борба с бюрокрацията.
Още новини от Украйна