Прекратяването на огъня между Израел и ливанската групировка „Хизбула“ започна днес
Примирието между Израел и Хизбула влиза в сила от 4 ч. сутринта българско време, обяви в изявление президентът на Съединените щати Джо Байдън.
„Днес имам добри новини от Близкия изток. Току-що говорих с премиерите на Израел и Ливан и имам удоволствието да ви съобщя, че правителствата приеха американското предложение за слагане край на унищожителния конфликт между Израел и Хизбула.“
Документът предвижда в следващите 60 дни израелската армия да се изтегли от южната част на Ливан, а бойците на Хизбула да останат на север от рака Литани. Буферната зона трябва да бъде заета от ливанската армия съгласно резолюцията на Съвета за сигурност на ООН от 2006 година.
В съвместно комюнике Париж и Вашингтон, които посредничиха за сделката, обявиха, че ще работят за пълното й осъществяване и предотвратяването на нов цикъл на насилие. Двете страни ще ръководят и международните усилия за повишаване на капацитета на ливанската армия.
Ливанският премиер Наджиб Микати от своя страна каза, че постигнатото представлява фундаментална стъпка към гарантиране на мира и стабилността в страната и в региона.
По-рано израелският кабинет по сигурността одобри с 10 на 1 гласа споразумението. Единственият който се обяви против, беше крайнодесният министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че Тел Авив оценява американския принос към мирния процес, но подчерта, че страната му си запазва правото да реагира срещу всяка заплаха за сигурността й:
„Граждани на Израел, обещах ви победа и ще постигнем победа. Ще постигнем елиминирането на „Хамас“ и ще си върнем всички заложници, ще гарантираме, че Газа няма да представлява заплаха за Израел и ще върнем жителите на Севера спокойно по домовете им.
Войната няма да приключи, докато не постигнем всичките си цели“
Международната общност приветства обявеното споразумение за примирие между Израел и Хизбула.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи като „много окуражаваща новина“ това, че израелската и ливанската страна са се съгласили на примирие. В социалната мрежа „Екс“ Фон дер Лайен написа, че споразумението ще увеличи сигурността и стабилността вътре в Ливан.
Германският външен мистър Аналена Бербок нарече постигнатото като „лъч на надежда за целия регион“ и „успех за дипломацията“.
От ООН също приветстваха споразумението, но подчертаха, че предстои голямо количество работа за осъществяването на мерките, набелязани в резолюцията от 2006 година, сложила край на предишната война между Ливан и Израел.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че договореното ще донесе известно облекчение на населението. Той поиска незабавен напредък с цел примирие и в Ивицата Газа, освобождаването на всички заложници, държани от Хамас и премахване на ограниченията за доставките на хуманитарна помощ за анклава.
Подобно мнение изказа и британският външен министър Дейвид Лами, който допълни, че Лондон ще продължи да подкрепя ролята на международните миротворци от ЮНИФИЛ за запазване на мира поливанско-израелската граница.
Френският президент Еманюел Макрон също заяви, че споразумението трябва да отвори пътя към примирие и в Ивицата Газа.
В южната част на страната ще бъдат разположени хиляди допълнителни ливански войници и мироопазващи сили на ООН, а международна група, оглавявана от САЩ, ще следи за спазването на споразумението.
Израелски военен говорител предупреди евакуираните жители на Южен Ливан да не се прибират все още по домовете си, като заяви в съобщение на арабски език, че военните все още са там.
Сделката бе договорена под егидата на Съединените щати и Франция. Двете страни ще се присъединят тристранния механизъм, създаден след войната от 2006 г., който обединява мироопазващата мисия на ООН в Ливан (ЮНИФИЛ), Израел и Ливан, отбеляза АФП.
Споразумението не засяга опустошителната война в Газа, където „Хамас“ все още държи десетки заложници, а конфликтът е още по-неразрешим, посочва АП.