Близки до унгарския премиер Виктор Орбан организации са участвали тайно в закупуването на водещия европейски новинарски канал „Евронюз“, сочи разследване, проведено от унгарски, френски и португалски медии, предаде Франс прес.
Официално базираният в Португалия инвестиционен фонд „Алпак Кепитъл“ (Alpac Capital) придобива мажоритарен дял в „Евронюз“ през юли 2022 г. за около 170 млн. евро.
Сделката беше одобрена от френското министерство на финансите през май 2022 г., тъй като телевизия „Евронюз“, която е базирана в Лион, е дружество, регистрирано съгласно френското законодателство в стратегическия медиен сектор.
Най-малко една трета от средствата обаче идват от източници, свързани с Виктор Орбан, разкриха вчера унгарският разследващ сайт „Директ36“ (Direkt36), френският ежедневник „Монд“ и португалският седмичник „Експресо“.
Според вътрешни документи унгарският фонд „Сечени“, който по време на сделката е бил управляван от фондация, председателствана от министъра на икономиката Михай Варга, е допринесъл за покупката с 45 млн. евро.
„Строго поверителна“ презентация на Пауърпойнт, видяна от „Директ36“, подсказва, че политически съображения са изиграли роля в решението. По-специално, сделката е имала за цел да намали „левите пристрастия“ в медиите, тъй като „Евронюз“ е „влиятелна по отношение на политиките на ЕС“.
Директорът на „Алпак Кепитъл“ Педро Варгас Давид е син на бившия евродепутат Марио Давид, бивш съветник и личен приятел на Орбан.
Основният партньор в комуникационните операции на унгарското правителство, „Ню Ленд Мидиа“ (New Land Media), е отпуснал заем в размер на 12,5 млн. евро на унгарското дъщерно дружество на „Алпак Кепитъл“, участващо в покупката, потвърди собственикът му Дюла Балаши пред „Директ36“.
Вътрешен източник, цитиран от медията, заяви, че е ясно, че нареждането за финансиране на инвестицията е дошло „отгоре“.
Откакто Виктор Орбан се върна на власт през 2010 г., медийният пейзаж в Унгария беше коренно променен: обществените медии се превърнаха в изразители на официалната политика, докато близки до правителството лица изкупиха цели части от частния медиен сектор.
Помолен от АФП за коментар, пресаташето на Виктор Орбан Берталан Хаваши заяви, че унгарското правителство „не знае“ за споразумението.
Засега журналистите на „Евронюз“, с които „Монд“ се е свързал, не са отбелязали никакво редакционно влияние върху теми, засягащи Унгария или Европа.
Профсъюзите обаче осъдиха рекламните договори, подписани с държави като Азербайджан и Саудитска Арабия, които според тях влияят на съдържанието, посочва АФП.