България е отговорила на всички условия за Шенген от 2011 г., но именно поради някои вътрешнополитически съображения в дадени страни от Европейския съюз това не се случваше толкова дълго време, каза в интервю за БТА евродепутатката от ДПС/„Обнови Европа“ Елена Йончева. Тя и групата “Обнови Европа” са инициатори на днешния дебат за Шенген в Европейския парламент в Страсбург, на който се очаква евродепутатите отново да призоват за пълноправно членство на Румъния и България.
Следва пълният текст на интервюто, което Елена Йончева даде за БТА в Страсбург.
Госпожо Йончева, защо инициирахте провеждането на дебата за Шенген, който предстои малко по-късно днес в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург?
Инициирах този дебат, всъщност групата “Обнови Европа инициира този дебат. Ние говорихме с останалите политически групи, които ни подкрепиха и този дебат е, за да можем действително да убедим и тези държави, които са все още скептични, че нашето място е заслужено в Шенген. Ние от 2011 г. сме отговорили на всички условия, но именно поради някои вътрешнополитически съображения в дадени страни от Европейския съюз, това не се случваше толкова дълго време.
Очаквате ли да чуете гласове „против“ днес, очаквате ли да чуете критики по време на днешния дебат и ако да, от редиците на кои политически групи?
Вероятно ще има и скептици, и такива, които ще бъдат по-умерени в своите изказвания. Но трябва да кажа, че всички тук виждат, че извървяхме един дълъг път, за да стигнем до това пълноправно членство в Шенген, че нашето членство е заслужено напълно, изпълнили сме всички условия, така че този дебат е по-скоро насочен навън, към скептичните държави, които да се убедят, че трябва да получим това пълноправно членство.
Как ще преодолеем скептицизма на Австрийската народна партия? Появиха се страхове и, че Нидерландия отново може да надигне глас срещу нас.
Преди един месец имах двустранна среща тук, в тази сграда с господин Брунер, който е бъдещият еврокомисар по вътрешни работи, той е член на Австрийската народна партия. И той ме увери, беше абсолютно категоричен, че ние ще станем пълноправен член на Шенген и няма да има проблеми от страна на Австрия. По отношение на Холандия, действително там правителството се смени, но декември месец миналата година техният парламент излезе със становище, с положителна позиция за приемането на България и Румъния. А днес, тук, в тази сграда, срещнах комисаря по вътрешни работи Илва Йохансон, с която работихме доста дълги години именно по пакта за миграция, и тя ми каза, че не вижда никакви опасения от която и да е страна да ни спре този път.
Означава ли това, че още на 1 януари 2025 г. ще отворим шампанското за Шенген? Или са възможни изненади?
Разбира се, винаги е възможна някаква изненада, но цялата информация, която имаме, с която разполагаме и усилията, които се полагат от всички нас, както в тази сграда, на Европейския парламент, така и правителството в София, мисля, че вече дават резултат. Вие знаете, аз дълго време се занимавах със сигурността на българо-турската граница като депутат от българския парламент и тогава действително имаше страшно много пропуски. Сега, информацията, която получавам от хора, които са пряко ангажирани с тези процеси, е, че има значително подобрение. И това се вижда и от холандските, и от австрийските власти. Другото, което е важно да се каже, е, че има два факта, които подпомагат нашето пълноправно членство. Първият е приемането на Шенгенския граничен кодекс през април тази година и вторият е през тази година подписването на пакта за миграция, по който работих, всъщност председателствах работната група, която водеше всички тези преговори с комисията и със Съвета. Много сложна битка, защото в продължение на осем години тук не могат да постигнат съгласие по този пакт по отношение на миграцията и подписването дава гаранции, разбира се, вече зависи как ще се приложи, но дава гаранции, че България ще се справя много по-лесно при евентуален миграционен натиск.
Вие ще сте част от работна група на Европейския парламент, която ще следи за състоянието на Шенгенското пространство и работата на Фронтекс. Как и откога?
Ние вече започваме работа. Събират се експерти, с които обменяме мнения. Друго, по което работя, вече имахме няколко срещи, е ново законодателство, свързано с намаляване на трафика, на каналджийството, както ние казваме, нелегалния трафик на мигранти. Имах среща с Европол и едно такова законодателство действително може да помогне постепенно този проблем да започне да се решава, защото какво се получава в момента? Хващат се камиони, пълни с мигранти, ние знаем кой е прекият, непосредственият виновник за това – шофьорът, но всъщност, за да стигнем до същинския проблем, трябва да тръгнем по веригата и да видим кой е организаторът на всички тези канали. И тук е решаваща, очевидно, помощта на Европол. И затова сега Европол ще има много по-големи правомощия, тоест започва се работа по това законодателство, което, надявам се, ще помогне да се намали незаконния трафик на мигранти, така нареченото каналджийство. Според това ново законодателсто обмяната на информация между България и Европол ще бъде много по-активна, така че да се стигне действително до тези, които създават, поддържат тези миграционни канали, а не само до преките им извършители.
Много е важно принципът за свободно движение на хора и капитали да остане в Европейския съюз, защото в момента, да, сигурността е най-важна, всяка държава има право сама да реши кога да затвори граници и кога – не, приет е Шенгенският граничен кодекс, който регламентира в по-голяма степен всичко това, но най-важното и за България е принципите на Шенген да останат, тоест действително да има свободно движение на хора, а не всяка държава да започне да затваря своите граници съобразно даден момент.