Два ключови съдебни процеса се проведоха днес в Москва. Първият е срещу френски изследовател, обвинен в нарушаване на руския закон за „чуждестранните агенти“. А вторият – срещу руски учен, който беше признат за виновен в държавна измяна.
Московски съд осъди видния физик Александър Шиплюк на 15 години затвор в наказателна колония, след като го призна за виновен в „държавна измяна“ – поредната присъда за затвор за учен, обвинен в споделяне на държавни тайни. Той е обвинен в предаване на информация за руските хиперзвукови оръжия на чуждестранни представители.
Няколко високопоставени учени бяха арестувани през последните години, като поне трима от тях бяха задържани, откакто Москва започна офанзивата си в Украйна през 2022 г., припомня Франс прес.
57-годишният Шиплюк, директор на Института по теоретична и приложна механика „Християнович“ в сибирския град Новосибирск, беше арестуван през лятото на 2022 г. и оттогава се намираше в московски затвор.
Неговият колега от същия институт Анатолий Маслов, също арестуван по същото време, е осъден на 14 години през май тази година, също по обвинение в държавна измяна.
Също днес започна процесът срещу 48-годишния френски изследовател Лоран Винатие. Той е работил за швейцарска неправителствена организация за посредничество при конфликти, преди да бъде арестуван в Москва през юни. Винатие е един от няколкото западни граждани, задържани в руски затвори през последните години по обвинения, които според Запада са неоснователни.
Руските власти твърдят, че Винатие е събирал информация за руските военни, без да е регистриран като „чуждестранен агент’, както изисква законът. Разследващите твърдят, че Винатие е събирал военна информация, която може да бъде използвана срещу Русия от чужди държави, което поражда опасения, че по-късно може да му бъдат повдигнати допълнителни обвинения.