Колумбийският министър на външните работи Луис Хилберто Мурильо внесе в Конгреса законопроект, който има за цел да предотврати набирането на наемници от организации, които „да ги пратят на война в чужбина“, предаде испанската новинарска агенция ЕФЕ.
Нормативният акт на практика представлява ратифициране на Международната конвенция на ООН срещу набирането, използването, финансирането и обучението на наемници, одобрена от Общото събрание на световната организация на 4 декември 1989 г.
Ако бъде приет, законът ще забрани „обучението, финансирането или създаването на групи, които може да се класифицират като наемници“. „Днес няма забрана и много подобни мрежи стигат до Колумбия, откриват обучени хора и подписват много опасни договори“, заяви колумбийският външен министър, внасяйки законопроекта вчера.
„Трябва ни инструмент срещу организациите, които превръщат в инструменти добре образовани, добре обучени по военни въпроси хора, като ги наемат и ги пращат в чужбина на войни, които нямат нищо общо с въпросните хора или с нас“, отбеляза Мурильо.
Колумбийският външен министър обясни, че неговото ведомство е принудено да се занимава с няколко случая на хора, които искат да се завърнат в Колумбия, но не могат, защото са подписали договор за предоставяне на своите услуги.
Има и проблеми със семействата, които искат репатрирането на тленните останки на близките си.
Мурильо обясни, че тези въпроси поставят Колумбия в сложни ситуации от дипломатическа гледна точка.
„В някои случаи сме отправяли искания през МВнР и нашите посланици и сме откривали, че нямаме достатъчни инструменти за целта, защото не сме ратифицирали конвенцията на ООН срещу финансирането и набирането на наемници“, заяви той.
Ако проектозаконът бъде одобрен, Колумбия ще може да постави извън закона, да преследва и при нужда да екстрадира онези, които набират наемници.
Един от най-шумните случаи, включващи колумбийски наемници, беше убийството на министър-председателя на Хаити Жовенел Моиз в личната му резиденция в Порт о Пренс на 7 юли 2021 г.
Според хаитянската полиция 18 колумбийски военни от резерва са били задържани след убийството на Моиз, а трима – убити.
Разследването установи, че покушението е било извършено от екип от 26 колумбийски наемници, които влезли в президентската резиденция призори без да срещнат съпротива от страна на охраняващите я сили за сигурност.
(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и ЕФЕ)