Египет вчера направи първата си доставка на военна помощ за Сомалия от повече от четири десетилетия насам, съобщи сомалийското правителство, цитирано от Ройтерс. Очаква се тази стъпка да задълбочи напрежението между двете страни и Етиопия.
Два египетски военни самолета с оръжия и боеприпаси кацнаха в Могадишу тази сутрин, съобщиха властите.
Дипломати предупредиха, че Сомалия си „играе с огъня“, като внася египетско оръжие и се противопоставя на Етиопия.
Кайро и Могадишу се сближиха тази година, след като Етиопия подписа предварително споразумение с отцепническия район Сомалиленд да получи крайбрежна територия срещу вероятно признаване на неговата независимост от Сомалия.
Правителството в Могадишу окачестви споразумението като нарушаване на сомалийския суверенитет и каза, че ще го блокира с всички необходими мерки.
Египет, който от години е в спор с Етиопия заради строежа от Адис Абеба на огромен язовир в горното течение на река Нил, също осъди споразумението със Сомалиленд. По-рано този месец властите в Кайро подписаха пакт за сигурност със сомалийското правителство и предложиха да изпратят войски в новата мироопазваща мисия в Сомалия.
Преди време Сомалия заплаши, че ще изгони десет хиляди етиопски военни от територията си, които са там на мироопазваща мисия и служат в рамките на двустранно споразумение за борба с ислямистката въоръжена групировка „Аш Шабаб“, която контролира отцепническите територии.
Предложението на Египет да изпрати войски за нова мироопазваща мисия в Сомалия, която ще стартира през следващата година, бе обявено в изявление на Африканския съюз по-рано този месец. Кайро не е коментирал въпроса публично.
„Ако египетски военни стъпят (в Сомалия) и се разположат по границата с Етиопия, това може да доведе до пряка конфронтация между двете страни“, каза Рашид Абди, анализатор в мозъчния тръст „Сахан Рисърч“. Той уточни, че заплахата от пряка война е малка, но е възможен прокси конфликт.
От юли насам Турция проведе два кръга непреки преговори между Сомалия и Етиопия във връзка със споразумението със Сомалиленд, което все още не е финализирано. Трети кръг от разговорите е насрочен за следващия месец.
Етиопия, която няма излаз на море, каза, че се нуждае от свое крайбрежие.