От победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ до войните в Украйна и в Близкия изток през Олимпийските игри в Париж и и възхода на крайната десница в Европа – Франс прес представя 12-те събития, белязали 2024 г.
Войната в Близкия изток
И през 2024 г. Израел продължи офанзивата си срещу „Хамас“ в ивицата Газа в отговор на атаката на палестинското движение по израелската територия на 7 октомври 2023 г. Няколко високопоставени лидери на „Хамас“ бяха убити. Сред тях беше и политическият ръководител на движението Исмали Хания, убит на 31 юли при взрив, приписван на Израел, в Техеран, и неговият приемник Яхия Синуар, застрелян в Газа на 16 октомври от израелски военни.
Войната в Газа отне живота на най-малко 44 235 души. При нападението на 7 октомври миналата година загинаха 1206 души. 251 души бяха взети за заложници и отведени в Газа тогава. В ръцете на „Хамас“ има все още 97 заложници. За 34 от тях се смята или е потвърдено, че са мъртви.
Конфликтът прерасна и в трансграничен обстрел между „Хизбула“ и израелските сили, продължил 11 месеца. А на 30 септември 2024 г. израелските сили подеха сухопътна офанзива в Южен Ливан. На 27 ноември влезе в сила договорено от САЩ и Франция прекратяване на огъня там. Според ливанското здравно министерство загиналите от октомври 2023 г. в Ливан са 3768. Ликвидирани бяха ръководители на „Хизбула“, сред които и лидерът на движението Хасан Насралла, убит на 27 септември при бомбардировка по Бейрут.
В отговор на убийството на Насралла и на Хания Иран изстреля на 1 октомври около 200 ракети по Израел, който в отговор на 26 октомври нанесе удари по ирански военни обекти.
В тази част от конфликта бяха убити и 82 израелски военни и 47 израелски цивилни.
Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом
На 5 ноември републиканецът Тръмп спечели президентските избори в САЩ срещу опонентката си, демократката Камала Харис. Харис беше издигната за кандидат за президент след оттеглянето през юли на президента Джо Байдън от кандидатпрезидентската надпревара. Тръмп победи в 7 ключови щата и спечели и народния вот, първо подобно постижение за републикански кандидат от 20 години насам. Тръмп контролира и двете камари на Конгреса.
Голяма роля в предизборната кампания на Тръмп изигра милиардерът Илон Мъск, на когото Тръмп сега повери реформата на федералната администрация и въвеждането на икономии.
Войната в Украйна
След неплодотворната си контраофанзива през 2023 г. Украйна поде през август изненадваща атака срещу руската Курска област. Целта беше да се отклони руското внимание от източния фронт в Украйна, но тази рискована акция, както изглежда не постигна желания ефект. Москва отвърна със смъртоносни удари. Настъпва в Донбас, а според западните държави, Сеул и Киев, на руска страна са се включили и севернокорейски военни.
Киев използва за първи път американски и британски ракети с голям обсег по руска територия. В отговор Русия изстреля по украинския град Днепро балистична ракета със среден обсег, която може да носи и ядрена бойна глава, и обеща да умножи този род атаки, ако Киев продължи да взима на прицел Русия със западни ракети. Путин заплаши да нанесе удари и по страни, доставящи такива оръжия на Украйна и спомена възможно прибягване до ядрено оръжие.
Репресии в Русия
През май Владимир Путин започна петия си президентски мандат, след като спечели президентските избори през март, разкритикувани от Запада като имитация на демокрация.
Най-яростния и прочут противник на Путин – Алексей Навални, почина през февруари при неясни обстоятелства в наказателна колония, където излежаваше голяма присъда по обвинения в екстремизъм.
На 1 август западни страни и Русия извършиха най-голямата размяна на затворници от края на Студената война, като сред разменените бяха американският журналист Еван Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилън, освободени от Москва, както и руски опозиционери.
В Русия продължава натискът над противници на войната, като много от тях са съдени по такива обвинения като саботаж, държавна измяна, тероризъм и им беше наложена тежка присъда.
Олимпийските игри в Париж
Спортната проява беше паметна с церемонията си по откриване на Игрите по река Сена и с превръщането на популярни райони в спортни площадки. Церемонията по откриването на Игрите беляза и завръщането към пеенето на Селин Дион. Но някои елементи в това събитие породиха полемика.
Катастрофални наводнения
Топлинни рекорди, дължащи се на климатичните промени, продължиха да се нижат и през настоящата година.
В Западна и Централна Африка пък сезонът на дъждовете причини смъртта на над 1500 души.
През септември, който беше анормално топъл, имаше обилни дъждове навсякъде по света. Бурята „Борис“ засегна няколко страни от Централна Европа, ураганът „Хейлийн“ връхлетя Югоизточните американски щати, а упертайфунът „Яги“ засегна Виетнам, Лаос, Тайланд и Мианда, последван от тайфунът „Бебинка“. През октомври тайфунът „Кратон“ помете Тайван и Филипините. В края на октомври имаше исторически наводнения в Южна и Източна Испания, по-специално в областта Валенсия.
Забавяне на китайската икономика
Пекин предприе мерки в подкрепа на растежа, като например намаляване на водещата лихва и увеличаване на тавана на задлъжнялост на местните общини. Забавянето на растежа се дължи на кризата в областаа на недвижимите имоти и намаленото потребление
Китай има търговски разногласия със САЩ и с ЕС след влизане в сила на през септември на увеличението на американските мита върху китайските електромобили и с допълнителни мита върху електромобилите, внесени от Китай в Европа. Пекин отвърна като въведе антидъмпингови мерки върху брендито, внесено от ЕС.
Подем за африканската младеж
В Сенегал Басиру Димайе Файе стана на 44 години най-младият президент в страната от нейната независимост през 1960 г. досега. Той обеща радикални промени, по-специално в областта на заетостта в една страна, в която 75 процента от населението е под 35 години.
В Кения протестно движение, водено от „Поколение Зет“ принуди президента Уилям Руто да оттегли през юни непопулярен проект за бюджета и да промени правителството си.
Младежката мобилизация, жадна за промени, допринесе също в края на октомври историческата победа на опозицията пред управляващата партия, която беше на власт от 1966 г.
Оспорваното преизбиране на Николас Мадуро
На 28 юли Мадуоро спечели президентските избори във Венецуела за трети мандат от шест години. Но резултатите са оспорвани от опозицията и от международната общност. Бразилия дори блокира приемането на Венецуела в групата БРИКС през октомври.
След обявяване на резултатите имаше спонтанни протест, потушени от властите, при което загинаха 27 души, а 200 души бяха ранени. Над 2400 души бяха арестувани.
Опозиционният кандидат за президент Едмундо Гонсалес Урутия потърси убежище в Испания, а опозиционната лидерка Мария Корина Мачадо живее в нелегалност
Мадуро ще положи клетва на 10 януари.
Възход на крайната десница в Европа
На евроизборите през юни беше потвърден напредъкът на крайната и националистическата десница във Франция, Германия, Белгия, Австрия, Нидерландия или в Италия.
В Австрия парламентът избра за първи път фигура от крайната десница през октомври след победата на крайнодясната „Австрийска партия на свободата“ на парламентарните избори.
Във Франция републикански фронт, съставен за парламентарните избори, спря възхода до властта на „Национален сбор“, но отсъствието на мнозинство в парламента породи криза.
В Германия „Алтернатива за Германия“ спечели провинциални избори за първи път през септември и реализира исторически постижения в други две провинции.
В Англия и Северна Ирландия десетки градове бяха разтърсени през лятото от антиимиграционни протести, подкладени от крайнодесни агитатори.
Социалните мрежи под наблюдение
Практиките на социалните мрежи бяха наблюдавани щателно през годината. В края на август във Франция беше арестуван Павел Дуров, основателят на „Телеграм“ по обвинения, че отказвал да модерира съдържанието в мрежата и не предприема действия срещу разпространенито на престъпно съдържание.
„Екс“ беше спряна в Бразилия за 40 дни, след като собственикът й Илон Мъск отказа да премахне дузини крайнодесни акаунти, обвинени, че разпространяват фалшиви новини. Едва когато изискванията бяха изпълнени, мрежатаа беше рестартирана в страната.
В САЩ закон, приет през април, задължава собственикът на „Тик Ток“ да преотстъпи до 19 януари тази социална мрежа, обвинена, че позволява на китайските власти да събират неправомерно данни относно американските потребители. Ако компанията не изпълни изискването, то социалната мрежа ще бъде забранена в САЩ.
Тейлър Суифт мания
През 2024 г. продължи манията по американската поп дива, която пък продължава световното си турне и която още миналата година прехвърли прага от над 1 милиард долара приходи. През декември турнето ще приключи в Канада.
Три концерта във Виена на Суифт обаче бяха анулирани през август заради разкриването на план за атентат по време на тях.