петък, 18 април, 2025 година.

Грузинският премиер Иракли Кобахидзе предложи „рестартиране“ за подобряване на отношенията със САЩ, предаде Ройтерс, като се позова на грузинската осведомителна агенция Интерпрес нюз.

Ройтерс отбелязва, че това предложение е отправено, след като Вашингтон спря временно помощ от над 95 милиона долара поради опасения от отстъпление от демокрацията в Грузия.

През пролетта Грузия изпадна в криза около прокарването на закон „за чуждестранните агенти“, който днес влезе в сила. Опозицията и Западът смятат за краен закона, който изисква организациите, получаващи повече от 20 % от финансирането си от чужбина, да се регистрират като „агенти на чуждо влияние“.

„Знаете, че през последните три-четири години много неща се объркаха, така че отношенията ни със САЩ се нуждаят от рестартиране. Ние сме напълно готови за това, най-важното е да планираме следващите стъпки“, каза Кобахидзе.

Управляващата партия „Грузинска мечта – Демократична Грузия“ твърди, че законът за „чуждестранните агенти“ е необходим за защитата на националния суверенитет. Прекратяването на американската помощ, което държавният секретар Антъни Блинкън вчера обяви, е резултат от прегледа на двустранното сътрудничество, представен през май, наред с визовите ограничения срещу някои грузински граждани.

„Антидемократичните действия и лъжливи твърдения на грузинското правителство са несъвместими с нормите за членство в ЕС и НАТО“, каза Блинкън и добави, че Вашингтон ще продължи да оказва известна помощ на Грузия, която в миналото е поддържала силни връзки със Запада.

Кобахидзе повтори твърденията на правителството, че подобни ограничения са равносилни на „изнудване“ и обсъждането на допълнителни санкции срещу Грузия би имало „обратен ефект“.