сряда, 18 септември, 2024 година.

Индийският министър-председател Нарендра Моди се очаква утре да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски в рамките на историческа визита в източноевропейската страна, месец и половина след като беше в Москва за разговори с руския президент Владимир Путин.

Представители на властите в Индия и Украйна казаха, че основният фокус на посещението ще бъде върху задълбочаването на стопанските връзки и сътрудничеството в областта на отбраната, науката и технологиите.

Според анализатори обаче визитата може да е опит на Делхи да демонстрира по-неутрална позиция, тъй като преобладащото мнение сега е, че Индия е по-скоро проруски ориентирана с оглед на неотдавнашното посещение на Моди в Москва, традиционно тесните връзки на страната му с Русия още от Студената война и избягването от Делхи пряко да критикува Москва за нахлуването ѝ в Украйна.

Знаковото посещение на Моди е първото на индийски премиер в Украйна от установяването на дипломатически отношения между двете страни преди повече от 30 години. Той ще пристигне в Киев след двудневна визита в Полша.

Според анализатори моментът на посещението е така подбран, че да се тушира негативните последици от двудневното посещение на индийския лидер в Русия на 8 и 9 юли.

Визитата съвпадна със срещата на върха на НАТО във Вашингтон и руските ракетни удари по болница в Украйна, при които бяха убити десетки хора и които бяха остро осъдени от Зеленски. Украинският лидер изрази огромното си разочарование от срещата на Моди с Путин и я определи като „тежък удар по усилията за постигане на мир“ на фона на кадрите с прегръдките между индийския министър-председател и руския президент.

Въпреки че Моди не спомена изрично ракетните удари, той все пак направи косвена препратка към тях в присъствието на Путин и каза, че осъжда всяко нападение, при което се нараняват невинни хора.

Тазседмичното посещение в Украйна е опит на Индия да балансира след създалото се впечатление, че „клони към Русия“, каза Кришан Чандер Сингх, експерт по стратегически въпроси и бивш дипломат.

Индийските официални лица омаловажават всякакви връзка между визитата в Украйна и тази в Русия. „Тук не става дума за никакво балансиране. Индия поддържа суверенни и всестранни отношения (както с Украйна, така и с Русия)“, каза преди дни Танмая Лал, заместник-министър на външните работи на Индия.

Въпреки западния натиск Делхи се въздържа да осъди руската инвазия и да подкрепя резолюциите на ООН срещу нея. Индия избягва да заема страна и призова Украйна и Русия да решат конфликта чрез диалог.

„Посещението на Моди донякъде има за цел да покаже, че Делхи продължава да следва стратегически курс на необвързаност и по този начин да поддържа баланс във външната си политика“, каза Дерек Гросман, експерт по Индо-тихоокеанския регион в корпорацията РАНД (американски мозъчен тръст – бел. ред.).

Индия и Русия поддържат тесни връзки още от Студената война, а след нахлуването в Украйна през 2022 г. Делхи придоби значението на още по-ключов търговски партньор за Москва.

Индия и Китай станаха най-големите купувачи на руски нефт след наложените от САЩ и съюзниците им санкции срещу износа на руски петрол, които на практика затвориха повечето западни пазари за експортирането му.

Анализатори изразиха мнение, че визитата на Моди в Москва е затвърдила това сътрудничество, и те правят този извод най-вече въз основа на това, че Русия остава един от най-важните партньори на Индия в сферата на търговията и отбраната. Около 60% от военната техника на индийската армия е руско производство, а сега Делхи задоволява над 40% от потреблението си на петрол с нефт от Русия.

Търговията между двете страни също бележи рязък скок, достигайки за фискалната 2023 – 2024 г. до обща стойност от близо 65 милиарда долара, по данни на индийското Министерство на външните работи.

Двустранният стокообмен между Индия и Украйна, от друга страна, е на доста по-ниски равнища, възлизайки на едва около 3 млрд. долара преди инвазията; но въпреки всичко Моди и Зеленски имаха преки контакти и след началото на войната, като това се случваше в кулоарите на големи международни форуми, а по-рано тази година украинският външен министър посети Делхи.

Индия изпрати и няколко партиди хуманитарна помощ на Украйна след инвазията.

По оценки на анализатори е малко вероятно Зеленски да повдигне въпроса за срещата Моди-Путин – поне не и публично.

Но московската визита на Моди и индийско-руските отношения „неизбежно ще съпътстват“ посещението му в Украйна дори и темата да не присъства изрично в публичните изявления, добави Чиетигдж Баджпаи, експерт по Югоизточна Азия в мозъчния тръст „Чатъм хаус“.

Визитата най-вероятно ще намери доста позитивен резонанс в САЩ и другите западни страни, които бяха критични към срещата на Моди с Путин през юли, посочи Гросман.

За индийския премиер това е възможност „за диалог със Зеленски и гарантиране на индийските интереси, а също и за разсейване на впечатленията за прекалена обвързаност с Русия и за успокояване на Запада“, добави Гросман.

Но макар и посещението най-вероятно да внесе известно успокоение в западните столици, ще остане ясно, че Индия поддържа по-тесни връзки с Москва и „визитата на Моди не може по никакъв начин да промени това впечатление“, посочи Баджпаи.

Като малко вероятни се оценяват и шансовете Моди да се опита чрез пътуването до Украйна да се нагърби с ролята на миротворец в конфликта, независимо че такива спекулации бяха тиражирани още в самото начало на войната с оглед на добрите отношения на Делхи с Москва и статута на Индия на нововъзникваща глобална сила.

„Поведението на Индия е по-скоро да се държи настрана от опитите за уреждане на конфликта и само от време на време да се обявява против продължаването на агресията“, каза Гросман и добави, че Индия – за разлика от Китай и Турция например – не е излизала с мирен план.

Същевременно в Кремъл ще следят посещението на Моди, „но освен ако няма някакви силно критични изказвания по адрес на Русия, едва ли то ще стане повод за загриженост от тяхна страна“, смята Баджпаи. (БТА)

(Превод от английски: Владимир Сахатчиев)