Косовският външен министър Доника Гървала заяви, че в момента се провеждат обсъждания с международните партньори на Косово по въпроса за отварянето на основния мост над река Ибър в Митровица и обвини Сърбия, че заплашва Косово с война, съобщи вестник „Коха диторе“. Гървала направи тези изявления снощи на Стратегическия форум в Блед, Словения.
Външният министър на Косово говори за противопоставянето на международния фактор след предупрежденията на косовското правителство, че планира да отвори моста в етнически разделения град Митровица в Северно Косово.
Мостът е затворен за движение на превозни средства от 25 години и многократно е ставал място на сблъсъци между представители на двете общности, които разделя – сърби в северната част и албанци в южната част на Митровица.
Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Прищина и Белград водят диалог под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията си.
Гървала заяви, че отношенията на Косово с международните му партньори стоят „отвъд ежедневните събития“ в страната и че Косово им дължи една страна, където върховенството на закона, демокрацията, правата на човека и на малцинствата са с най-висок стандарт.
Тя подчерта, че въпросът с отварянето на моста над река Ибър се обсъжда с международните партньори на Косово и допълни, че проблемът с отварянето му стои при Сърбия, която заплашва Косово с война.
„На Балканите отново имаме заплахи с война, които идват от Сърбия“, заяви в Блед Гървала, цитирана от „Албениън пост“, като попита „правим ли достатъчно като европейци, за да покажем на (руския президент Владимир) Путин, и неговите съюзници (Сърбия – бел. ред.), че ЕС не е мястото, където се приема нападението над съсед?“.
Тя подчерта, че Косово няма да спре да прави нужното само защото Сърбия не иска да види как страната върви напред и допълни, че „самото съществуване на държавата Косово е проблем за северния ни съсед (Сърбия)“, отбелязва още „Коха диторе“.
Според косовския външен министър мостовете служат, за да свързват хората и не трябва да остават символи на разделението.
„Отдадени сме на това да предоставим мир и сигурност на всички, но също така сме решени да се борим с незаконните структури, престъпните банди, които не заплашват само държавата, а и гражданите на север (в Косово)“, каза Гървала.
На 30 август косовската полиция затвори пет обекта на структури в Северно Косово, които се контролират от Сърбия. Косово нарича такива структури паралелни и ги смята за незаконни.
Американският посланик в Белград Кристофър Хил, който участва в същия панел като Гървала, на свой ред подчерта важността на решаването на всички отворени проблеми с цел Западните Балкани да се присъединят към ЕС.
„ЕС не е заинтересован да приема страни с проблеми“, заяви Хил, като изрази оптимизъм, че и страните от Западните Балкани ще повишат сътрудничеството си в полза на интеграцията в Евросъюза.