За криза за лекари в Румъния съобщава в свой анализ по темата Диджи24. Медията посочва три причини за проблема – лошата инфраструктура на системата, неравномерното разпределение на специалистите и изтичането на лекари в чужбина.
Стастистиката
Кризата излиза наяве от доклад на Сметната палата за периода 2014-2021. Цифрите от документа показват, че само в здравните звена към Министерството на здравеопазването на Румъния има поне 1000 лекари по-малко от необходимото. Медицинските специалности, в които има недостиг на кадри, са анестезия и интензивно лечение, психиатрия, кардиология, рентгенология, обща хирургия, физикална медицина, спешна медицина, лабораторна медицина, вътрешни болести и гастроентерология.
Ситуацията не се променя радикално след 2021 г., отбелязва Диджи24. Медията се позовава на данни на Националния статистически институт, които показват, че през 2023 г на сто хиляди жители се падат 357 лекари. Тези цифри поставят Румъния зад България, Германия, Испания, Италия, Дания, Кипър, Литва, Малта, Словакия, Финландия и Швеция. От данните на НСИ на Румъния става ясно още, че в края на 2023 г. в Румъния е имало 72 740 лекари. От тях над 92 процента работят в градски условия. Повече от половината медици са концентрирани в Букурещ и други пет окръга на страната – Яш, Муреш, Клуж, Тимиш и Долж – където има университетски центрове.
„Останалите 36 окръга всъщност се възползват от услугите на другата половина от лекарите, но населението на Румъния е много по-голямо в тези окръзи“, коментира Джиндровел Думитра, генерален секретар на Медицинския колеж в Румъния (националната професионална организация на лекарите, която съществува от 1995 г.).
Лекари зад граница
Дефицитът на човешки ресурси в здравеопазването се подхранва и от изселването на румънски лекари. „Много здравни работници емигрират, а дефицитите в Румъния доведоха до претоварване на работната сила и до ограничаване на достъпа до здравни услуги“, показва профилът на страната за 2023 г. за здравето в Румъния, изготвен от Европейската комисия.
Според други данни, на Statista, немска онлайн платформа, специализирана в събирането на данни, 22 000 лекари, обучени в Румъния (37 процента от всички румънски лекари), са работили в чужбина през 2021 г. По този показател страната се нарежда на трето място в света след Индия и Пакистан.
Проучване, проведено през 2023 г. от Румънския колеж на лекарите, показа, че основната причина, поради която лекарите от всички възрастови групи избират да напуснат страната, е инфраструктурата на румънската здравна система. Според същото проучване 36 процента от лекарите в страната са изложени на риск от проява на синдром на прегаряне. Повече от половината лекари под 35-годишна възраст обмислят да напуснат страната, показва още цитираният източник.
Решение на кризата
В същото време обаче Румъния се превърна в магнит за чуждестранни студенти, които искат да учат медицина, пише “Икономист” (The Economist) в свое заглавие през юли. Само в Университета по медицина и фармация „Юлиу Хацигяну” в Клуж-Напока учат около 3300 чуждестранни студенти, информира ректорът проф. д-р Анка Бузояну, цитирана от Диджи24.
„Сред чуждестранните студенти, които идват в Румъния, се прави разлика между страната на произход – тези от държави-членки на Европейския съюз (и Европейското икономическо пространство и Конфедерация Швейцария) – които имат подобни права на румънските студенти – и тези, които не са от страни-членки на ЕС. „Клонът извън ЕС може да бъде източник на лекари. Идеята е много добра в условията, в които липсата на лекари е проблем за общественото здраве“, коментира Анка Бузояну.