понеделник, 14 октомври, 2024 година.

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис обеща увеличение на пенсиите, намаляване на данъците и на социално-осигурителните вноски. Той обеща и увеличаване на минималната работна заплата през 2025 г., предаде Ройтерс.

Тези обещания Мицотакис направи при откриване на Солунския панаир. Те дойдоха в момент, в който хиляди хора се събраха, за да протестират срещу високите разходи.

Мицотакис каза, че правителството му ще създаде нови работни места, пенсиите ще се увеличат с 2,5% догодина, а минималната месечна заплата ще се повиши от 830 евро на 950 евро поетапно до 2027. Мицотакис добави, че социално-осигурителните вноски ще бъдат намалени с един процентен пункт.

Гърция продължава да се възстановява от дълговата криза, но през последните години отчита силен икономически растеж, за който прогнозите са тази година да е 2,5 процента.

Мицотакис заяви, че Гърция се е променила и приходите от силния икономически растеж, трябва да бъдат разпределени по балансиран начин и това да се отрази на пенсиите и заплатите. Той също така обеща да поддържа фискална предпазливост в съответствие с правилата на Европейския съюз.

„Днес не нося със себе си торба с неразумни подаяния, а само предложения за полезен и ефективен избор“, заяви лидерът на десноцентристката партия „Нова демокрация“, която е на власт през 2019 г. и спечели втори управленчески мандат миналата година.

Специалният данък върху самонаетите лица ще бъде премахнат през следващата година, а 243 милиона евро, приходи от извънреден данък върху енергийните компании, ще бъдат разпределени между уязвимите граждани в декември, обеща премиерът.

Гърция също така ще похарчи 1,6 милиарда евро през 2025 г. за отбраната си, каза Мицотакис. А за да се спре спадът в раждаемостта, той обеща да разшири плана за жилищно настаняване и да подкрепя младите с помощи и данъчни облекчения.

Мицотакис също така обеща да подсили гражданската защита, да подкрепи земеделските производители, които са били засегнати от изменението на климата, и да намали имотния данък за собствениците на жилища, които застраховат дома си срещу природни бедствия.

Според източници правителството планира да похарчи 3 милиарда евро само през 2025 г., което представлява около 1,5 % от БВП.

Кризата с разходите за живот след пандемията, последиците от опустошителните горски пожари и наводнения, както и някои реформи, отблъснаха някои основни избиратели на „Нова демокрация“, чиято популярност е спаднала според проучвания на общественото мнение, припомня Ройтерс.