Външните министри на страните от Г-7 изразиха днес подкрепата си за Украйна и осъдиха „безотговорната и заплашителна ядрена риторика“ на Русия, предаде Ройтерс.
В изявлението след края на двудневната им среща в италианския град Фюджи те предупредиха още, че подкрепата на Северна Корея за Москва представлява опасно разрастване на конфликта в Украйна, със сериозни последици за сигурността на Европа и на Индо-тихоокеанския регион.
На срещата във Фюджи присъства и украинският външен министър Андрий Сибига.
Външните министри разкритикуваха изстрелването от Русия на балистична ракета по украинската територия, което те нарекоха „непредпазлива ескалация на конфликта“, допълва Франс прес.
„Изстрелването на балистична ракета със среден обсег на 21 ноември е още едно доказателство за непредпазливата ескалация от страна на Москва в конфликта“, казаха външните министри. Те визираха това, че миналата седмица Русия изстреля по украинска територия балистична ракета, за която каза, че е свръхзвукова и която би могла да носи ядрен боен заряд. Първоначално тогава Киев каза, че става дума за междуконтинентална балистична ракета, припомня Франс прес.
Това изстрелване, което беше невиждано досега за хода на конфликта, последва удари от Украйна по руска територия с помощта на американски ракети АТАКМС и британски ракети „Сторм Шадоу“ с обсег от около 300 километра.
Президентът на САЩ Джо Байдън, който дълго време отказваше да даде подобно разрешение, оторизира тези удари по руска територия с американски оръжия въпреки предупрежденията на Русия, която дори отправи ядрени заплахи, отбелязва Франс прес.
Руският президент Путин заяви миналия четвъртък, че конфликтът в Украйна вече има елементите на световна война и предупреди, че не изключва нанасяне на удари по западни страни. „Смятаме, че е в наше право да използваме нашите оръжия срещу военни съоръжения на страните, които разрешават използването на техните оръжия срещу нашите съоръжения“, добави тогава той.
По време на срещата във Фюджи френският външен министър Жан-Ноел Баро каза, че Европа трябва възможно най-скоро да отпусне на Киев средства от заема в размер на 50 милиарда долара, базиран на постъпленията от замразени руски активи, предаде Ройтерс.
Външните министри от Г-7 освен това се опитаха да засилят натиска над Израел да приеме споразумение за примирие с „Хизбула“ в Ливан, като казаха, че е „време да се постигне дипломатическо уреждане на конфликта“ и настояха за незабавно прекратяване на огъня, предадоха Ройтерс и Франс прес.
В изявлението министрите настояват Израел да улесни доставките на хуманитарна помощ за палестинците. Те също така осъдиха с най-категорични думи „нарастването на екстремисткото насилие, извършено от заселници срещу палестинци на Западния бряг“, което подкопава сигурността и стабилността и застрашава перспективите за траен мир“, предаде Ройтерс.
Министрите осъдиха и скорошната атака срещу мироопазващата мисия на ООН в Ливан (ЮНИФИЛ) и изразиха подкрепата си за Агенцията на ООН за палестинските бежанци (УНРВА), като подчертаха, че тя има „жизненоважна роля“.
„Подкрепяме преговорите, които са в ход с цел за постигане на незабавно прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“, заявиха министрите във финалното си комюнике. „Време е да постигнем дипломатическо решение и ние приветстване положените досега дипломатически усилия в тази насока“, допълват те.
Що се касае до издадената от Международния наказателен съд заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, външните министри казаха, че ще зачитат респективните си задължения във връзка с това, предаде Франс прес.
„Като изпълнява правото си да се защитава, Израел трябва напълно да зачита задълженията си по отношение на международното право при всички обстоятелства, в това число и международното хуманитарно право“, казват дипломатите на страните от Голямата седморка.
„Повтаряме нашия ангажимент към международното хуманитарно право и ще спазваме нашите респективни задължения“, допълниха още те.
Международният наказателен съд, в който не членуват Израел и САЩ, миналата седмица издаде заповед за арест на Бенямин Нетяняху, на бившия израелски министър на отбраната Йоав Галант и на ръководителя на въоръженото крило на „Хамас“ Мохамед Дейф. Заповедите за арест са за престъпления срещу човечеството и за военни престъпления.
Източник, близък до преговорите, водени във Фюджи вчера и днес, заяви, че точно тази част от комюникето е била внимателно обсъдена като формулировка, за да се удовлетворят всички страни от групата и да се постигне минимален консенсус. „Онова, което се говореше по време на дискусиите, беше много по-пространно и стратегическо в сравнение с онова, което фигурира в текста“, заяви източникът.
В изявлението на външните министри от Г-7 се отправя и призив към Китай да се въздържа от търговски практики, които изкривяват пазара, предаде Ройтерс.