Повече от 110 държави членки на ООН подписаха днес съвместна декларация за защита на хуманитарните работници, които загиват рекордно често в конфликти по света, въпреки че те никога не трябва да бъдат мишени, предаде Франс прес.
Представители на 117 делегации отдадоха на среща с медиите почит на тези, чиято „отдаденост е от съществено значение за спасяването на човешки животи и облекчаването на страданията на милиони хора по света“.
„Ще го повтаряме толкова дълго, колкото е необходимо: цивилните граждани и тези, които им помагат, трябва да бъдат уважавани и защитавани. Те не са мишени“, заяви швейцарската представителка в ООН Паскал Берисуил от името на подписалите се. Те са мнозинството от 193-те държави членки на ООН, включително всички членове на Съвета за сигурност, с изключение на Русия.
Сред отсъстващите в списъка впечатление правят имената на Израел и Судан, отбелязва АФП.
Няколко минути по-рано швейцарският дипломат беше застанала заедно с представители на няколко хуманитарни организации зад празни столове, на които с големи букви беше изписано „Войната има граници“. Швейцария, която е депозитар на Женевските конвенции, представи тези 75-годишни столове на 15-е страни членки на Съвета за сигурност по време на посещение в Женева през август, по повод 75-ата годишнина от приемането на тези основополагащи текстове на международното хуманитарно право.
Столовете „символизират дълга“ на Съвета, „пазител на международния мир и сигурност“, както и „защитата на уязвимите групи“, обясни Паскал Берисуил преди заседанието на Съвета за сигурност.
През 2023 г. 280 хуманитарни работници са били убити в 33 държави, според базата данни за сигурността на хуманитарните работници, използвана за справка от ООН. Това е увеличение повече от два пъти спрямо средната годишна стойност за предходните десет години, заяви пред Съвета за сигурност Аби Стодард, основател на изследователския център Humanitarian Outcomes, който компилира базата данни.
Този рекорд вече е подобрен през 2024 г., въпреки че годината все още не е приключила.
„Тази сутрин броят на загиналите (хуманитарни работници – бел. БТА) достигна 282 и продължаваме да броим“, заяви Стодард. Вместо краткосрочно увеличение „изглежда, че сме свидетели на нещо от порядъка на радикална промяна“, предупреди тя.