вторник, 3 декември, 2024 година.

ООН съобщи, че е регистрирала 336 нападения срещу журналисти и медийни работници след завръщането на талибанското правителство в Кабул през август 2021 г. Световната организация разкритикува „средата на цензура“ и „строгите ограничения върху достъпа до информация“, въведени от ислямистите след завръщането им на власт, предаде Франс прес.

ЮНАМА, мисията на ООН в Афганистан, и Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека в Женева твърдят, че са научили за „256 произволни ареста и задържания, 130 случая на изтезания и малтретиране и 75 случая на заплахи или сплашване“.

В доклад, озаглавен „Свободата на медиите в Афганистан“, ООН предупреждава за „нарастващите предизвикателства пред журналистите, медийните работници и медийните компании в Афганистан, работещи в среда на цензура и строги ограничения на достъпа до информация“. Те трябва да се съобразяват с „неясни правила за това какво могат и какво не могат да отразяват и са изложени на сплашване или произволно задържане за това, което се възприема като критика“, казва Роза Отунбаева, ръководителка на ЮНАМА.

Върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк призова за защита на журналистите, които „информират обществеността за събитията, които засягат нейното ежедневие и гарантират прозрачността и отчетността на властите“.

„Медиите трябва да се съобразяват с националните интереси и ислямските ценности, да избягват разпространяването на слухове и да работят в съответствие със законите на страната“, отговори говорителят на талибанското правителство Забиула Муджахид. „Имаше кратки задържания. В тези случаи проблемите са били обсъдени с хората, отговарящи за тези медии, и те са признали, че са нарушили правилата“, добави той.

За три години Афганистан е паднал от 122-ро на 178-мо място от 180 държави в индекса на „Репортери без граници“ за медийна свобода, отбелязва АФП.