Според Ерик Принс решението на Байдън за ATACMS е „изключително безотговорно“
Основателят на частната военна компания Blackwater Ерик Принс обвини президента Джо Байдън за влошаването на ситуацията в Украйна, наричайки решението за ATACMS „изключително безотговорно“, пише Питър Ейткен в Newsweek. И според него категорично няма никакви шансове Украйна да си върне загубените територии.
На фона на продължаващия руско-украински конфликт Ерик Принс, основател и бивш главен изпълнителен директор на частната военна компания Blackwater, предупреди в неделя, че Киев ще трябва да се откаже от надеждите си да си върне превзетите от Москва територии, ако иска да сложи край на конфликта.
Руско-украинският конфликт бушува повече от две години, след като руският президент Владимир Путин нареди началото на специална военна операция през февруари 2022 г. Москва разчиташе на бърза победа над източния си съсед с много по-малка армия, но енергичната защита на украинските въоръжени сили, подкрепена от западна помощ, не позволи на Русия да постигне значителен успех.
„Този конфликт няма да има добър изход“, каза Принс пред водещата сутрешния блок на Fox News Мария Бартиромо. „Ще трябва да намалим ескалацията и това ще бъде краят. Няма никакъв няма шанс Украйна да си върне своите земи – Донецк, Луганск и територии на изток – да не говорим за Крим“.
„През последната година и половина ние просто правихме нещо безполезно. Всичко, което правим, е да унищожим цели поколения украинци и руснаци. По този въпрос, представете си, ако се случи граничен сблъсък с Мексико и руско оръжие бъде изстреляно по територията на САЩ. Никога не бихме толерирали това“, категоричен бе той.
Принс каза, че се надява новоизбраният президент Тръмп „да поеме нещата в свои ръце буквално от първия ден“ и че е време „възрастните да влязат и да сложат край на войната.“
Newsweek изпрати имейли до Държавния департамент на САЩ и преходния екип на Тръмп за коментар, но не получи отговор.
През 2022 г. Русия изпрати войски в отцепническите републики със столици Луганск и Донецк, разширявайки претенциите си към украински земи отвъд Крим, който анексира през 2014 г.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп изгради кампанията си около обещанието да сложи край на конфликта „за 24 часа“ и незабавно предприе действия, като се обади на Путин и украинския президент Зеленски в рамките на дни след спечелването на изборите.
Конфликтът обаче продължава да ескалира, тъй като страните внезапно се активизираха. В началото на август Украйна започна изненадващо нахлуване в Русия, постигайки известни успехи в района на Курск, където силите ѝ остават и до днес.
Русия от своя страна си осигури подкрепата на Северна Корея чрез разполагане на 10 000 до 12 000 елитни бойци от Пхенян на своя територия (руската страна никога не е потвърждавала това, бел. ред.). В отговор Съединените щати позволиха на Украйна да изстреля американски армейски тактически ракетни системи ATACMS зад руските линии. Зеленски търси това разрешение през цялата миналата година.
Русия отговори с изстрелване на нова балистична ракета със среден обсег в Централна Украйна. Според Москва това е било боен тест на хиперзвуково оръжие – ракетата „Орешник“.
В интервю за Fox News в неделя Принс обвини президента Джо Байдън за влошаващата се ситуация, наричайки решението му „крайно безотговорно“, тъй като той така или иначе напуска поста си през януари.
„Той е като удавник, който се хваща за всяка сламка с надеждата, че това ще „обуздае“ руснаците или нещо подобно“, каза той.
„Руснаците изстреляха балистична ракета. Носеше девет бойни глави при 9 Маха, беше невъзможно да бъде свалена и дори в неядрена версия кинетичната ѝ сила беше огромна. Това беше напомняне от руснаците – „можем да ви атакуваме навсякъде и може би до това ще се стигне в бъдеще“. Така че това не е игра, която трябва да се играе повече“, коментира Принс.
Тръмп не е обяснил как точно възнамерява да сложи край на настоящия конфликт, но неговият вицепрезидент и новоизбран вицепрезидент Джей Д. Ванс очерта възможния подход на новата администрация в Шоуто на Шон Райън през септември.
„Мисля, че ще изглежда така: Тръмп сяда и казва на руснаците, украинците и европейците: добре, вие трябва да намерите мирно уреждане. Очевидно това ни очаква: сегашната линия на контакт между Русия и Украйна ще се превърне в нещо като демилитаризирана зона“, каза Ванс.
Междувременно бившият командир на силите на НАТО адмирал Джеймс Ставридис прогнозира по CNN по-рано този месец, че Путин „ще се окаже с около 20% от Украйна – частта, която държи сега – докато останалите 80% от страната, с всичките й ресурси и по-голямата част от нейното население ще остане демократично и свободно.“
Въпреки това, в интервю за Newsweek, Ставридис добави: „Имайте предвид, че споразумението чрез преговори не е нещо, което Съединените щати могат да наложат на някого. Украинците и руснаците ще трябва да се споразумеят за това.“
Ставридис призна, че според условията на сделката Украйна ще може да се присъедини към НАТО и, вероятно, към Европейския съюз, докато според тълкуването на Ванс тя няма да влезе „нито във военния съюз, нито в други съюзнически институции“.
Превод и редакция: Епицентър.БГ