събота, 14 септември, 2024 година.

Папа Франциск днес прикани Индонезия да изпълни обещанието си за „хармония в многообразието“ и да се пребори с религиозната нетолерантност, след като си наложи високо темпо по време на единадесетдневната си обиколка в Югоизточна Азия и Океания. Визитата му в 4 държоави ще бъде изпитание за неговото здраве и издръжливост, предаде Асошиейтед прес.

Независимо от изтощителния маршрут, енергичният свети отец се шегуваше и смееше по време на натовареният първи пълен ден в Индонезия. В президентския дворец той се срещна с досегашния президент Джоко Видодо и други индонезийски длъжностни лица, а в следобед поздрави католически свещеници, сестри и семинаристи в централната катедрала в Джакарта.

На фона на оръдейни салюти на верандата на двореца папата се присъедини към Видодо и новоизбрания президент Прабово Субианто. Оркестър, строени войници и деца в традиционни индонезийски одежди приветстваха първият папа, който посещава страната от 35 години насам.

В обръщението си към официалните представители, понтификът сравни многообразното индонезийско общество със 17 000-те острова, които съставлявят архипелага. Той каза, че всеки един от тях допринася със нещо специфично за сътворяването на „великолепна мозайка, в която всяка плочка е незаменим елемент за създаването на едно голямо оригинално и безценно произведение“.

Въпреки това папата предупреди, че подобно многообразие в страната с най-голямо мюсюлманско население в света може да се превърне и в източник на конфликти. Това предупреждение беше явна препратка към периодите на липса на толерантност, разпалили се в страната през последните години, както и към по-широка загриженост за бушуващите по света конфликти.

„Мъдрото и деликатно равновесие между многобройните култури и различните идеологически виждания и идеалите, които крепят единството, трябва постоянно да бъде защитавано от липсата на равновесие“, заяви папата.

По негови думи политическите лидери играят важна роля. Папата увери Видодо, че католическата църква подкрепя подобряването на междурелигиозния диалог.

Франциск вчера пристигна в Джакарта, където започна най-дългото, най-далечното и най-трудното, по отношение на здравето му, пътуване откакто встана папа през 2013 г. Осемдесет и седем годишният понтифик използва инвалидна количка, има чести пристъпи на бронхит и е претърпял няколко операции заради стомашни проблеми.

На последният ден от пътуването – 13 септември, папата ще е пропътувал 32 814 километра и ще е посетил Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур. Това е едно от най-дългите пътувания, предприемани някога от свети отец.

Пред катедралата няколкостотин души приветстват папата, сред които и момченце, облечено като малък папа. Присъстващите развяваха индонезийски знамена и знамена на Светия престол, а деца свириха на традиционни бамбукови инструменти.

Мястото на катедралата е от знаково значение за стремежа на Индонезия към междурелигиозна и мултикултурна хармония. Храмът се намира срещу основната джамия на града „Истиклал“ и двете сгради са свързани с подземен „тунел на приятелството“, който се очаква да бъде посетен утре от папата и главния имам на джамията.

Докато понтификът иска да подчертае индонезийската традиция на религиозна толерантност, репутацията на страната като умерена мюсюлманска нация е подривана от изблици на липса на разбирателство. През 2021 г. въоръжена ислямска двойка се взриви и рани най-малко 20 души пред препълнена католическа катедрала на индонезийския остров Сулавеси по време на службата за Цветница.

„Амнести интернешънъл“ заяви, че се надява посещението на папата да подтикне към прекратяване на проявите на нетолерантност и дискриминация срещу малцинствени групи, както и наистина да поощри зачитането на религиозна свобода, което е записано в конституцията на страната.

Правозащитната организация отбеляза в изявление, че от януари 2021 г. до юли 2024 г. е имало най-малко 123 случая на липса на толерантност, включително затваряне, разрушаване или недопускане религиозни обекти, както и физически атаки.

„Визитата на папата ще има важна роля в насърчаването на Индонезия да прекрати нетолерантността и дискриминацията срещу всички малцинствени групи“, каза генералният директор на „Амнести интернешънъл“ в Индонезия Усман Хамид.