Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ спечели толкова много места в парламентите на провинциите Тюрингия и Саксония, че в двете провинции ще трябва да се съберат безпрецедентни състави, за да се сформира мнозинство срещу нея, пише в челна статия германският вестник „Цайт“. В Тюрингия Християндемократическият съюз (ХДС), Съюзът „Сара Вагенкнехт“ и „Левите“ ще трябва да работят заедно – отвъд всички политически разделения и несъвместими решения на ХДС. А в Саксония ХДС, Съюзът „Сара Вагенкнехт“ и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще трябва да се обединят.
Правителствата на малцинството, каквото е възможно в този случай, са необичайно явление в Германия, тъй като според много избиратели внушават нестабилност, обяснява „Цайт“ и уточнява, че това може да се дължи и на историята на Федералната република. Във Ваймарската република няколко правителства на малцинството се провалят, а нестабилността се разглежда като фактор за последвалото унищожаване на демокрацията от националсоциализма. Вестникът прави паралел с 1924 г., точно преди 100 години, когато е съставено първото в германската история правителство на малцинството, подкрепено от десни екстремисти, и то точно в Тюрингия.
Тюрингският ХДС започна преговори със Съюза „Сара Вагенкнехт“ и ГСДП, съобщи „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“. Генералният секретар на ХДС в Тюрингия Кристиан Хергот заяви, че изпълнителният комитет на провинцията е упълномощил него и лидера на ХДС в провинцията Марио Фойгт да проведат тези разговори.
Председателят на Института за икономически изследвания Клеменс Фюст се опасява, че изборните успехи на АзГ ще имат негативни икономически последици за източните германски провинции.
„Като цяло можем да предположим, че работниците с миграционен произход е по-вероятно да бъдат възпрени от изборните успехи на „Алтернатива за Германия“, заяви Фюст пред „Нойе Оснабрюкер Цайтунг“.
Нищо в резултатите не е изненада, коментира вестник „Велт“. Начинът, по който гласуват хората в източната част на Германия, е подобен на начина, по който гласуват в много други европейски страни – Швеция, Нидерландия, Франция, Италия. Има разлики в детайлите, но приликите са поразителни и тенденцията е ясна.
Истината обаче е, че Източна Германия е по-близо до западните тенденции, отколкото Западна Германия, заключва „Велт“.
Това е „троен вододел“, казва Хенрике Росбах, кореспондентката на „Зюддойче Цайтунг“ в Берлин. „Първо, защото за първи път след Втората световна война дясноекстремистка партия стана първа сила в германски парламент“, заяви тя. Според нея друг повратен момент е, „че сега най-накрая стана ясно, че в бъдеще ще са необходими коалиции във федерални провинции, където преди няколко години човек би си помислил, че това е напълно невъзможно“.
Основният проблем на ГСДП, „Зелените“ и СвДП е, че трите партии не си пасват. Въпросите за убежище, доходи на гражданите, пенсии, сигурност, данъци… Ако едната партия иска да се придвижи вдясно, другата се придвижва вляво, казва Росбах.
Непрекъснати спорове и неразбирателства – за политическото его, но не и за страната. Така описва вестник „Билд“ управляващата коалиция в страната. Резултатът: постоянни блокади и прибързани решения. Огромното мнозинство от избирателите отдавна е разбрало, че това правителство не може да работи. Сега те правят това, което хората правят от векове, когато нещо не работи: опитват нещо ново, коментира вестникът.
Според „Билд“ сега трябва да се намеси федералният президент, тъй като по силата на своята длъжност той е защитник на гражданите.
Досега президентът Франк-Валтер Щайнмайер изненадващо мълчи в тази криза, въпреки че се е обявил за защитник на живата демокрация, заключва „Билд“.
Списание „Шпигел“ обръща внимание на друга водеща тема. Днес представители на германското правителство и на опозиционния ХДС/ХСС се срещат в Берлин, за да обсъдят доколко е гарантирана сигурността в Германия след бруталното терористично нападение в Солинген. „Възниква въпросът каква е целта на цялото това нещо. Сериозна борба за взимане на най-добрите решения? Или демонстрация, за да може след това другата страна да бъде обвинена в провал?“, пише списанието.
В крайна сметка, управляващата коалиция заяви, че ще разгледа сериозно разумните предложения на ХДС/ХСС. Може би следващия път трябва да обмислят да поканят председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да се присъедини към тях, пише „Шпигел“.