събота, 2 ноември, 2024 година.

Посланици и военни аташета на страни членки на НАТО се срещнаха днес в сградата на американското посолство в Будапеща, за да обсъдят унгарската политика на „икономически неутралитет“, в която влизат връзките ѝ с Русия и Китай, обяви посолството на САЩ, цитирано от Ройтерс.

Срещата предшества утрешната реч на министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто на конференцията по сигурността в столицата на Беларус – Минск. Там е предвидено да присъства и руският външен министър Сергей Лавров.

Министър-председателят на Унгария Виктор Орбан, който иска да привлече китайски инвестиции в заводи за електромобили и батерии в Унгария, заявява, че неговата страна – член на НАТО и на ЕС, не иска да бъде ограничавана в нито един блок и възнамерява да поддържа търговия и с Русия и Китай, и със западните си партньори.

Орбан, чието правителство поддържа близки отношения с Москва в хода на руската война в Украйна въпреки опитите на ЕС да изолира Русия, твърди, че Будапеща ще се стреми да прилага стратегия на „икономически неутралитет“.

„Аспектите по сигурността“ на тази политика на Орбан са били обсъдени днес на срещата в посолството на САЩ в Будапеща, отбелязва Ройтерс, като допълва, че посланикът на САЩ Дейвид Пресман отново е разкритикувал връзките на унгарското правителство с Русия и Китай.

„Новата политика на икономически „неутралитет“ на Унгария и нарастващите ѝ зависимости от Москва и Пекин носят последствия за сигурността на САЩ и за евроатлантическите интереси. Ние оценяваме възможността да обсъдим новата политика на Унгария с нашите съюзници“, заявява Пресман в изявление, разпространено от американското посолство.

Началникът на канцеларията на Орбан заяви на брифинг в отговор на изявлението на посланика на САЩ, че предлага на Пресман да „проучи обемите на търговията между САЩ и Китай, тъй като те нарастват главоломно“.

В началото на този месец посланичката на Германия в Будапеща Юлия Грос призова публичните личности в Унгария да надигнат глас срещу действията на управляващите, които според нея подкопават доверието в Унгария от страна на останалите държави в НАТО и ЕС, припомня Ройтерс.

Междувременно Унгария привика шведския посланик във връзка с коментар на министър-председателя на Швеция Улф Кристершон по повод посещението на премиера Орбан в грузинската столица Тбилиси, съобщи Ройтерс, като се позова на унгарското МВнР.

В реакция на изявленията на Орбан относно спорните парламентарни избори в Грузия Кристершон бе цитиран да казва, че унгарският министър-председател не е говорил от името на европейските държави, или на Швеция в частност, но „може би е говорил от името на Русия“, посочва Ройтерс.