Посланикът на Израел в Япония разкритикува днес паралелът, който беше направен от един от лауреатите на Нобеловата награда за мир за 2024 г. между опустошения японски архипелаг през 1945 г. и ивицата Газа след една година на война там между Израел и „Хамас“, предаде Франс прес.
Паралелът беше направен в петък от Тошиюки Мимаки, който е оцелял от ядрените бомбардировки по Япония през август 1945 г. и който е един от съпредседателите на японската организация „Нихон Хиданкьо“, спечелила тази година Нобеловата награда за мир. Мимаки направи сравнението между Япония през 1945 г. и ивицата Газа броени часове след като Норвежкият нобелов комитет в петък обяви тазгодишният нобелов лауреат, предаде Франс прес.
В съобщение в „Екс“ днес посланикът Гилад Коен поздрави „Нихон Хиданкьо“ за спечеленото отличие. Той обаче заяви, че е скандално и без основание сравнението, направено от Мимаки, между Япония и Газа.
„Хората казваха, че благодарение на ядрените оръжия мирът ще бъде запазен по света. Но ядрените оръжия могат да бъдат използвани от терористи. И например ако Русия ги използва срещу Украйна и Израел срещу Газа, това няма да спре дотук“, заяви в петък.
„В Газа деца в кръв са държани от родителите си. Това е като в Япония преди 80 години“, добави той със сълзи на очи.
Днес израелският посланик в Токио заяви: „Газа е ръководена от „Хамас“, една убийствена терористична организация, която извърши двойно военно престъпление – тя взе под прицел израелски цивилни, в това число и жени, и деца, като същевременно използва собственото си население за жив щит“.
„Подобни сравнения изкривяват историята и опорочават паметта на жертвите на атаката „Хамас“ срещу Израел, извършена на 7 октомври 2023 г., която предизвика войната в Газа“, добави израелският посланик в Япония.
Около 140 000 души загинаха, когато САЩ пуснаха атомна бомба по Хирошима на 6 август преди 70 години. Още 74 000 бяха жертвите на подобна бомбардировка по Нагасаки на 9 август 1945 г.
Организацията „Нихон Хиданкьо“ обединява оцелелите от двете бомбардировки, които доведоха до капитулацията на Япония и до края на Втората световна война.
Атаката на „Хамас“ по Южен Израел на 7 октомври преди година отне живота на 1206 души, повечето от които цивилни. Близо 250 души бяха взети за заложници. Някои от тях бяха освободени, други спасени при специални операции, трети загинаха в плен, четвърти остават все още в ръцете на похитителите в Газа.
Войната в анклава, последвала атаката от 7 октомври, отне живота на най-малко 42 227 палестинци, според данни на министерството на здравеопазването на контролираната от „Хамас“ Газа.