сряда, 11 септември, 2024 година.

Посланикът на САЩ в Япония Рам Еманюъл ще пропусне тазгодишната възпоменателна церемония по случай годишнината от атомната бомбардировка в Нагасаки, защото Израел не е поканен, предаде Асошиейтед прес, като се позова на американското посолство.

Еманюъл няма да присъства на събитието в петък, защото то е било „политизирано“ от решението на градските власти Израел да не бъде поканен, заявиха от дипломатическото представителство. Вместо това той ще почете жертвите на атомната бомбардировка в Нагасаки на церемония в будистки грам в Токио.

Атомната бомба, пусната от САЩ над Хирошима на 6 август 1945 г., разрушава града и убива 140 000 души. Втора бомба, пусната три дни по-късно над Нагасаки, убива още 70 000 души. Япония се предава на 15 август 1945 г., с което слага край на Втората световна война и продължилата почти половин век своя агресия в Азия.

Кметът на Нагасаки Широ Сузуки през юни изрази нежелание да покани Израел, като се позова на ескалиращия конфликт в Близкия изток. Миналата седмица той обяви, че Израел няма да получи покана заради опасения за „непредвидени ситуации“ като протести, саботаж или атаки срещу присъстващи на церемонията. По думите му Нагасаки се надява да отдаде почит на жертвите на атомната бомбардировка „в мирна и сериозна атмосфера“.

Сузуки каза, че е взел решението въз основа на „различни развития в международната общност в отговор на продължаваща ситуация в Близкия изток“, които подсказват, че е възможно да има риск церемонията да бъде прекъсната.

Хирошима обаче покани израелския посланик в Япония на своята възпоменателна церемония вчера, на която присъстваха 50 000 души, сред които бе и Еманюъл и други дипломати, въпреки че не бяха покани палестински представители.

Официални представители от Нагасаки казаха, че са били информирани, че официален представител от консулството на САЩ във Фукуока ще представлява САЩ на церемонията в Петък. Пет други страни от Г-7 – Канада, Франция, Германия, Италия и Великобритания, както и ЕС, се очаква да изпратят в Нагасаки представители от по-нисък ранг.

Дипломати от тези страни подписаха съвместно писмо, в което изразиха споделените си опасения относно изключването на Израел и завиха, че отношението към страната по същия начин като към Русия и Беларус – единствените други страни, които не са получили покани – би било подвеждащо.

Дипломатите призовават Нагасаки да промени решението си и да покани Израел, за да запази универсалното послание на церемонията на града. Изключването на Израел би затруднило тяхното „участие на високо равнище“, посочват те.

Британският посланик в Япония Джулия Лонгботъм, която присъства на церемонията по отбелязване на 79 години от атомната бомбардировка в Хирошима вчера, заяви пред японски медии, че тя възнамерява да пропусне церемонията в Нагасаки, защото решението на града да изключи Израел би могло да изпрати грешно послание.