Споразумението за спиране на огъня между Израел и ливанската групировка „Хизбула“ оставя възможности за нарушаването му, казва за в. „Ал Ахрам“ експертът по ливанските въпроси в Центъра за политически и стратегически изследвания „Ал Ахрам“ Рабха Алам.
Тя предупреждава, че ситуацията остава твърде сложна, а клаузите на примирието допускат Израел да действа срещу определена от него като атака срещу силите му в рамките на периода на изтегляне от Ливан.
Не е ясно как изтеглянето на израелските военни и разполагането на ливанската армия на ливанска територия ще се синхронизира така, че да се избегнат случайни непреднамерени сблъсъци, изтъква Алам. Тази седмица мироопазващите сили на ООН (ЮНИФИЛ) изразиха „сериозна тревога“ заради ударите срещу ливанската армия на ливанска територия, въпреки декларираната от ливанската армия позиция, че не е въвлечена в сраженията между Израел и „Хизбула“.
Алам вижда риск и при ситуация, в която израелската армия – по време или след изтеглянето си, реши да действа при обявена самозащита срещу ливански цивилни граждани, които според Тел Авив са членове на „Хизбула“, завърнали се в селищата си.
„А каква ще бъде реакцията на ливанската армия, ако „Хизбула“ реши да използва някое от подземните си съоръжения, които все още не са разрушени от Израел,“ пита анализаторът. По думите й възможни са множество нарушения и ответни нарушения и въпросът, дали примирието ще е устойчиво остава отворен.
Прекратяването на огъня между Израел и „Хизбула“ влезе в сила в 04:00 ч. (и българско време) днес. То дава двумесечен срок за постепенното изтегляне на израелските сили от Ливан. Шиитската групировка от своя страна трябва да се изтегли от южната граница с Израел и да се премести на север от река Литани, а ливанската армия трябва да контролира районите, където се водеха военни действия.
Споразумението беше договорено под егидата на Съединените щати и Франция. Двете страни ще се присъединят към създадения след войната през 2006 г. тристранен механизъм, който включва мироопазващата мисия на ООН в Ливан, Израел и Ливан.
„Хизбула“ започна да изстрелва ракети срещу Северен Израел на 8 октомври м.г. в знак на солидарност с палестинското движение „Хамас“, което нападна Южен Израел ден по-рано, убивайки около 1200 души и взимайки над 250 заложници. Израел отговори с военна операция в ивицата Газа, а трансграничните стълкновения с „Хизбула“ прераснаха в открита война през последните два месеца.