сряда, 9 октомври, 2024 година.

Създаване на по-благоприятна местна политика за хората със специални потребности, участие на организациите на хората с увреждания в публичните политики, както и вземането на решения на местно ниво е целта на проект, финансиран по линия на Българска помощ за развитие, чийто старт беше даден днес в община Крива паланка, Северна Македония.

Сдружение Хендикап плюс е изпълнител на проекта, насочен към социални промени в община Крива Паланка, инициирани от хора с увреждания за по-прозрачно, отговорно и социално приобщаващо управление на местно ниво.

Сдружението вече успешно реализира един проект, свързан с регионалните политики за хората с увреждания. Това е вторият техен проект, финансиран по линия на Българската помощ за развитие на Министерството на външните работи на Република България, което е доказателство и за последователността на страната ни по отношение на защита на правата на човека и в подкрепата на хората със специални потребности”, каза вторият секретар в посолството на страната ни в Република Северна Македония Рени Иванова, пожелавайки успешна реализация на проекта „Достъпна и отворена община”.

„Винаги сме били в услуга на сдруженията на хората с увреждания и не случайно днес ще подпишем меморандум да сътрудничество със сдружението, чиято цел е да помогнем в области, набелязани от самите тях. Меморандумът ще бъде представен в общинския съвет и представители на Съвета на общността с увреждания ще получават покани за участие в заседанията му, за да поставят важни за тях въпроси, които да бъдат включени в програмата за работата ни”, заяви председателят на общинския съвет на Крива Паланка Елизабета Павловска.

Крива паланка е първа община не само в Република Северна Македония, но и на Балканите, която ще има Съвет на хора с увреждания, посочи председателят на Хендикап плюс Бранкица Димитровска, която представи целите на проекта пред присъстващите представители на българското посолство, общината, различни институции и сдружения на хора със специални потребности. Те са: изготвяне на правилник на общината и публикуването му в брайлов шрифт и като аудио запис, за да може да бъде достъпен за хора с увреждания, както и формиране на съвет от 15 представители на организации на хора с увреждания, родителски организации и експерти в областта на правовата държава, градоустройството, урбанизъм, архитектура, трафика, енергетика, опазване на околната среда, култура и спорта на община Крива паланка.

Предвижда се и разработване на различни инициативи и препоръки в съответствие с Конвенцията за правата на хората с увреждания, които ще бъдат внесени в Общинския съвет в Крива Паланка.