вторник, 3 декември, 2024 година.

Българският президент е на официално посещение във Виетнам

Мъдрата дипломация може да предотврати войната, да възстанови мира и да доведе до стабилност и напредък. Това заяви президентът Румен Радев в Дипломатическата академия при Министерството на външните работи на Виетнам, където изнесе лекция, посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и азиатската държава.
Това информира специалният пратеник на БТА.
Румен Радев е на официално посещение във Виетнам.

Посещението ми във Виетнам, в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения, е решителна стъпка напред в развитието на нашите отношения, каза Румен Радев на младежите в залата, избрали да станат дипломати. Това е много важна професия за бъдещето, дори не е професия, а призвание за бъдещето. Защото светът се е превърнал в арена на силна и често дори жестока конкуренция и крехки международни отношения, коментира президентът.

За да оцелеят и да се развиват, държавите трябва да защитават и насърчават своите интереси. А дипломацията се занимава с насърчаване на интересите. Ето защо вярвам, че дипломацията е най-мощният и ефективен инструмент за постигането на тази цел. Ролята на дипломацията ще нараства с времето. Историята е показала, че лошите дипломатически решения лесно могат да доведат до войни, бедност и страдание. Мъдрата дипломация може да предотврати войната, да възстанови мира и да доведе до стабилност и напредък, обясни държавният глава.

Да бъдеш добър дипломат е най-добрият начин да служиш на страната си, да отстояваш интересите на народа си и да продължиш напредъка и международната интеграция на Виетнам. И затова съм тук, защото бих искал да видя развитието на отношенията между Виетнам и България на следващ етап, каза президентът.

Държавният глава отбеляза пред студентите, че вчера е провел срещи с президента на Виетнам Лъонг Къонг, с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам, с министър-председателя Фам Мин Чин и с председателя на Националното събрание Чан Тханх Ман. България ще продължи да подкрепя всички усилия за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Социалистическа република Виетнам, каза вчера Радев на съвместен брифинг с президента на Виетнам. Подкрепяме и улесняваме диалога между Виетнам и Европейския съюз, каза държавният глава и днес по време на лекцията.

България една от първите десет държави, които признават независимостта на Виетнам през 1950 г., посочи Радев пред студентите. От 1972 г. до 1989 г. повече от 30 000 виетнамци работят в България, а 5000 от тях получават дипломите си за висше образование в нашите университети. Гордеем се, че със знанията, уменията и опита, придобити в България, всички тези хора успяха да допринесат за развитието на Виетнам, каза Радев. Той разказа за срещата си с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам–България“. След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ отново ще се обучават виетнамски летци, каза Румен Радев по време на срещата. Доверието е най-важният капитал в международните отношения, а тези хора са мост между нашите народи и цял живот са работили за изграждането на доверие, посочи президентът пред студентите.

Оценяваме високо всичко, което са направили за нашите отношения. Разбира се, имаше възходи и падения. През 90-те години отношенията ни не бяха толкова интензивни, тъй като Виетнам и България избраха различни пътища за политическо развитие, но през последното десетилетие бяхме свидетели на значително подобрение и на интензивно политическо развитие на всички нива на нашите правителства, каза президентът. През годините ние разработихме цялостна правна рамка във всички области от взаимен интерес, като се започне от образованието, икономиката, отбраната, вътрешните работи и много други, добави той.