Заместник-държавният секретар на САЩ за икономическия растеж, енергетиката и околната среда Хосе Фернандес каза днес в Белград, че Сърбия е конструктивен партньор на Вашингтон, както и ключов партньор по многобройни важни въпроси в региона, включително енергетиката и регионалната икономическа интеграция, съобщи агенция ТАНЮГ.
Фернандес изтъкна след среща с президента на Сърбия Александър Вучич, че е изключително доволен, че е на посещение в Сърбия за първи път и то в момент когато Белград получи инвестиционен кредитен рейтинг на ниво „BBB-„ и когато се очаква по-висок растеж спрямо този на ЕС.
Той приветства развитието на сръбската икономика, както и посоката, в която е поела към модерните технологии.
Фернандес припомни, че Сърбия и САЩ през септември във Вашингтон подписаха Споразумение за стратегическо сътрудничество в областта на енергетиката, въз основа на което американските компании ще могат много по-лесно да инвестират в енергийния сектор на Сърбия.
Сърбия ще работи с нас и нашите партньори в целия свят – 14 страни в ЕС, за да развием устойчиви вериги за доставки на минерални суровини, каза Фернандес.
Вучич обяви, че Сърбия в сряда следващата седмица ще подпише важен договор в енергийния сектор с американската компания Ю Джи Ти Ар (UGTR).
„Следващата седмица ще подпишем изключително важен енергиен договор. Изпълнението на този енергиен договор ще означава много за страната ни в бъдеще и ще ни осигури това, което е важно и онова, заради което ще можем буквално да имаме енергия няколко години, което не е лесно в съвременния свят,“ каза Вучич.
Фернандес посочи, че САЩ подкрепят обществения дебат за проекта за добив на литий в Западна Сърбия на международния минен гигант „Рио Тинто“. Дебатът трябва да бъде основан на научни факти, отбеляза той. По думите на Фернандес инвестициите в суровини от критично значение трябва да носят полза за обществото.
Сръбското правителство това лято съживи план на международния минен гигант „Рио Тинто“ за откриване на рудник за литий в долината Ядар, Западна Сърбия. Проектът беше спрян преди две години заради протести на екоактивисти. Част от гражданите и екоактивистите са против добива на литий и бор, тъй като според тях представлява голям риск за околната среда.