Засилват се протестите поради липсата на ротация на изтощените бойци
Повече от петдесет хиляди украински войници са дезертирали тази година, пише The Times. Един от тях разказва на репортера Том Бол за причините за постъпката си.
Сергей Гнездилов се криеше от руските снаряди няколко месеца в разрушени села в околностите на Бахмут (Аргьомовск). Той изпита голямо облекчение, когато научи, че е получил едноседмичен отпуск, за да премине медицински прегледи.
След като напуска разузнавателния си отряд от 56-та бригада, той изминава 160 километра на запад до град Павлоград. Но не спря дотук. Вместо в болницата, Гнездилов отиде на жп гарата, а оттам – в столицата. Никой не му е давал разрешение за това. Следователно, когато Гнездилов стъпи на платформата в Киев, той вече беше дезертьор.
Сега той е изправен пред реална ефективна присъда. „Но в затвора поне знаеш кога ще излезеш“, каза той малко преди да бъде задържан в сряда.
Украинците, които отидоха да защитават страната си в първите дни на руската военна операция, започнала през 2022 г., са изтощени, а армията изпитва недостиг на личен състав и ресурси. В условия, в които не се вижда краят на боевете, а рискът от смърт или сериозно нараняване е много висок, бягството става все по-привлекателен изход от ситуацията.
Според Генералната прокуратура между януари и септември тази година са образувани 51 хиляди наказателни дела по обвинения в дезертьорство и нерегламентирано напускане на бойните части. Това вече е двойно повече от цялата 2023 г., когато такива случаи са били 24 хиляди. И много повече от 2022 г., когато са образувани едва девет хиляди такива дела.
<…>
Двадесет и четири годишният Гнездилов се присъединява към армията през 2019 г. и оттогава служи непрекъснато. Той разказа, че няколко негови другари са дезертирали от бригадата през последните месеци. Много често използвали същия трик при бягство по време на отпуск по болест.
Но случаят на Гнездилов е уникален в смисъл, че той реши да разкаже на всички за него. Гнездилов е известен журналист и основател на литературен фестивал. Той написа във Фейсбук, че излиза в самоотлъчка, за да протестира срещу законите за мобилизация, в които няма определен срок за службата на бойците.
Следователно, когато човек влезе в армията, той ще остане там, докато не отпадне военното положение. Междувременно в Украйна има пет милиона души, които подлежат на мобилизация, но не служат. Гнездилов твърди, че армията ще бъде много по-силна, ако старите бойци периодично се заменят с мобилизирани новобранци, за да могат да си починат. Той отбелязва, че стандартите на НАТО изискват ротация на всеки шест месеца.
„Медиите обичат да рисуват картината, че нашите войници са направени от стомана и че следващата година всички ще пием кафе в Крим“, разказа той пред The Times. „Но хората са изтощени, загубили са мотивация, защото виждат милиони мъже на наборна възраст продължават да живеят безгрижно, без да мислят за нищо.“
Когато The Times разговаря с Гнездилов във вторник, той беше в Карпатите в Западна Украйна и каза, че „наистина има нужда от почивка“.
Въпреки това в сряда сутринта служители от Държавното бюро за разследване нахлуха в къщата, в която беше отседнал Гнездилов, и образуваха дело срещу него по обвинение в дезертьорство. Това е криминално престъпление и може да доведе до 12 години затвор.
През август първият случай на самоволно напускане на бойната част беше изключен от списъка с наказателните дела в опит да се даде възможност на дезертьорите да се върнат в своите части. Но адвокатите предупредиха Гнездилов, че държавата може да даде пример с него, като образува наказателно дело.
Тази година властите засилиха усилията за мобилизация, което доведе до набирането на по 40 000 новобранци на месец през лятото. За това до голяма степен спомогна и приетият през април закон за мобилизация, в рамките на който беше създадена електронна база данни на подлежащите на наборна служба, а наборната възраст беше намалена от 27 на 25 години.
Законът включваше и клауза за демобилизация, която ограничава службата до три години. Но тя беше зачеркната в последния момент след намесата на главнокомандващия на украинските въоръжени сили ген. Олександър Сирски.
Когато говорител на Министерството на отбраната беше помолен да обясни защо разпоредбата за демобилизация е премахната от закона, беше даден следният отговор: „Мерките за демобилизация ще доведат до отслабване на бойната ефективност на частите и подразделенията, до срив на настъпателните и отбранителни действия и до нарушаване на процеса на ротация на войските“.
Въпреки това военното ведомство отбеляза, че в момента се работи за подобряване на процеса на ротаци на войските на фронтовата линия.
Случаят с Гнездилов разцепи общественото мнение в Украйна. Сред онези, които го осъдиха, беше адвокатът по правата на човека и войник Маси Найем, който загуби окото си по време на боевете. Той нарече действията на Гнездилов „неморални спрямо загиналите и ранените и нечестни спрямо другарите, останали на фронта“.
Но воюващи на фронта бойци приветстваха действията му. Един войник от бригада за териториална отбрана, която се бие на юг, каза пред The Times: „Той е добър човек. Той повдига много важни въпроси.“
Той беше подкрепен и от Антонина Данилевич, чийто съпруг Александър доброволно се присъедини към армията в първите дни на военните действия и сега служи в част за противовъздушна отбрана близо до Купянск. Тя, като част от малка група съпруги, майки и дъщери на военнослужещи, стартира протестно движение миналия октомври, което призовава за демобилизация. Сега хиляди жени в 20 града на Украйна излизат на протести на всеки три седмици.
Данилевич подчертава, че по никакъв начин не са против борбата на Украйна за независимост, но смята за несправедливо и незаконно някой да се жертва, докато друг си седи вкъщи.
„Казах на Александър, че ако държавата не приеме закона за демобилизацията, той сам трябва да напусне след три години служба“, каза 44-годишната Данилевич, която работи като мениджър човешки ресурси в Киев.
В тази група е и Виктория Швец. Нейният съпруг, физикът Сергей, отиде доброволец на фронта през февруари 2022 г. и оттогава участва в най-трудните битки край Авдеевка и Харков.
„Според закона това е престъпление, но аз смятам, че това е стъпка на отчаяние – като самозапалване на градския площад“, каза тя, отговаряйки на въпрос за дезертьорството на Гнездилов. „Това, което той направи, е много важно“.
Превод и редакция: Епицентър.БГ