събота, 7 декември, 2024 година.

Израел постигна много от целите си във войната срещу ливанското въоръжено движение „Хизбула“, но ударът по терористичната организация не беше фатален и бъдещето на очакваното споразумение за прекратяване на огъня ще зависи от способността на Израел да предотврати бъдещи атаки, заявиха експерти пред израелската новинарска агенция ТПС.

„Целта на Израел – безопасното връщане на жителите на северните райони по домовете им – е постигната, поне в краткосрочен план, чрез премахване на риска от сухопътна офанзива или директен обстрел от страна на „Хизбула“, заяви пред ТПС Меир Бен Шабат, ръководител на Израелския институт за национална сигурност и ционистка стратегия.

Освен това са постигнати и други важни цели на войната. „Хизбула“, която дойде, за да подкрепи палестинската въоръжена групировка „Хамас“, напуска конфликта силно отслабена. „Най-силното разклонение от иранските пипала си тръгва посинено“, отбеляза Бен Шабат. Организацията спира боевете в северната част на страната, без да разреши войната в Газа, като на практика изоставя „Хамас“, докато Израел възстановява възпиращата си сила, съкрушена на 7 октомври 2023 г.

Очертаващото се споразумение ще предвижда първоначално двумесечно прекратяване на огъня. През това време „Хизбула“ ще изтегли въоръженото си присъствие от районите на Южен Ливан на юг от река Литани, както е предвидено в Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, с която през 2006 г. беше сложен край на израелско-ливанската война (известна в Израел като Втората война в Ливан). Израелските сили също ще се изтеглят от Южен Ливан по време на прекратяването на огъня. Ливанските въоръжени сили ще бъдат разположени в Южен Ливан, включително по 120-километровата граница с Израел.

Военновременният кабинет на Израел обсъжда споразумението днес и се очаква да вземе решение за неговото приемане.

„Важна промяна през последните два-три месеца е, че Израел вече не се страхува от „Хизбула“, заяви пред ТПС Ейтан Шамир, ръководител на Центъра за стратегически изследвания „Бегин Садат“. „Спомнете си първоначалните очаквания от една война с „Хизбула“ – хиляди цивилни жертви, срив на инфраструктурата… Нищо от това не се сбъдна. Сега ние знаем – и те знаят – че можем да ги победим“.

Неуспехът на „Хизбула“ обаче не е решава изцяло проблема. Терористичната организация може потенциално да се възстанови с помощта на Иран и под закрилата на прекратяването на огъня. Експертите са единодушни, че международните сили, натоварени със задачата да предотвратят възраждането на организацията в Южен Ливан, едва ли ще успеят.

„Разчитането на ливанската армия или на други сили не се е оказало ефективно в миналото и няма причина да се смята, че ще бъде ефективно и в бъдеще“, обяснява Бен Шабат. „За Израел би било по-добре да настоява за демилитаризирана зона, която да остане празна и да може да бъде контролирана чрез разузнаване и огнева мощ“.

Според Шамир Израел се е опитал да договори такива условия, но ливанското правителство, нетърпеливо да върне жителите на южните си покрайнини у дома, е останало непоклатимо.

Спазване на изискванията от страна на „Хизбула“

В рамките на очакваното споразумение Израел ще си осигури възможността да действа в случай на „непосредствена заплаха“.

„Не вярвам, че „Хизбула“ ще спази изцяло споразумението“, заяви пред ТПС професор Еял Зисер, заместник-ректор на университета в Тел Авив и експерт по Ливан. „Всичко зависи от решимостта на Израел да предотврати възстановяването на „Хизбула““.

Бен Шабат предупреди, че „Хизбула“ ще изпита пределите на възможностите на Израел. Те ще прилагат стратегията на „врящата жаба“, като ще правят малки провокации в неудобни моменти – например по време на туристическия сезон или в периоди на привидно спокойствие. Потенциалната политическа цена, цената за сигурността и икономическата цена на ескалацията може да накара вземащите решения да направят компромис“.

Въпреки това всички експерти са единодушни, че предимствата на евентуално прекратяване на огъня са повече отколкото рисковете.

„Военните са изтощени. Можехме да направим повече в Ливан, но въпреки това постигнахме значителни цели. Предвид настоящите обстоятелства предложеното прекратяване на огъня е поносим компромис“, каза Зисер.

Шамир се съгласи. „Ударът по „Хизбула“ е огромен. Можехме да унищожим повече ракетни установки, но без ясен път напред това прекратяване на огъня е по-скоро положително, отколкото отрицателно“.

След нападението на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г. „Хизбула“ започва да изстрелва ракети и да атакува с безпилотни летателни апарати по общините в Северен Израел

След нападенията на „Хамас“ на 7 октомври 2023 г. „Хизбула“ започна ежедневно да изстрелва ракети и да пуска безпилотни летателни апарати срещу общностите в Северен Израел. Повече от 68 000 жители на Северен Израел са разселени от домовете си. Лидерите на „Хизбула“ неведнъж са заявявали, че ще продължат нападенията, за да попречат на израелците да се върнат у дома.

Най-малко 1200 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници при нападенията на „Хамас“ срещу израелски общности в близост до границата с Газа на 7 октомври. От останалите в плен 97 заложници повече от 30 са обявени за мъртви. От 2014 г. и 2015 г. „Хамас“ държи в плен и двама израелски цивилни. „Хамас“ държи телата на двама войници, убити през 2014 г.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)