сряда, 11 септември, 2024 година.

Археолозите откриха съкровищница от артефакти в 2000-годишен дренажен канал под улиците на Йерусалим, разкриващи ярката история на възхода, падението и окончателно унищожение по време на периода на Втория храм (VI век пр. н. е. – I сл. н.е. – бел. ред. ), съобщи Израелската служба за антики, цитирана от израелската новинарска агенция ТПС.

Новината съвпада с деветия ден на месец ав в еврейския календар, който съвпада с разрушаването на Първия и Втория храм, както и с други трагедии.

Каналът е бил важна подземна артерия под оживените пазари на главната улица на Йерусалим, която е преминавала през целия град на Давид.

„В канала са се изливали следите от живота на главната улица на Йерусалим, където остават запазени, както в деня на разрухата на града“, обясни ръководителката на разкопките доктор Аяла Зилберщайн от Израелската служба за антики.

„Малките находки ни разказват голяма история – от апогея на Йерусалим на просперитет и разкош, когато улиците кипят от живот, до моментите на падение по време на въстанието срещу римляните и пълното му изоставяне, след разрушаването на Храма и града“, допълни тя.

Сред най-забележителните находки има непокътната стъклена бутилка и керамични лампи, все още със сажди от древни пламъци. Тези артефакти, открити в горните слоеве на наносите, датират от унищожаването на града през 70 г. сл. н. е. Саждите върху керамичните лампи служат като трогателно напомняне за огньовете, които някога са пламтели в тези съдове, вероятно държани от бунтовници, потърсили убежище в канала по време на римската обсада.

Разкопките са открили и артефакти от златния век на Йерусалим. Открити са изключително добре запазени съдове, включително стъкленица с деликатен парфюм и маслени лампи.

Преди няколко години в района на канала беше намерен цял меч в ножница и изследователите проучват възможността дали лампите са били използвани и от споменатите бунтовници, укриващи се от римляните.

„Чрез това голямо разнообразие от гърнета и чинии, натрупани в канала, се натъкваме на почти пълния набор от съдове за хранене на жителите на Йерусалим“, каза Зилберщайн.

Един от най-интригуващите аспекти на разкопките е откриването на органични останки – гроздови семки, зърна, рибени кости и дори черупки от яйца – даващи представа за древната диета на жителите на Йерусалим.

По време на разкопките се наблюдава поразителна промяна в състава на слоевете, отразяващи постепенния упадък на града. „Колкото повече се приближавате до слоевете от по-късните дни на града, все по-малко доказателства за човешки артефакти се появяват и започва да се оформя картината падението на града“, обясни Зилберщайн.

Градът на Давид е първоначалното ядро ​​на древния библейски град. Разположен точно извън южните стени на Стария град на Йерусалим, той се смята за един от най-важните археологически обекти в Израел. Това е мястото, където цар Давид установява своята столица и мястото на много ключови библейски събития. Мястото е най-известно с тунела, построен от цар Езекия, за да осигури вода на града преди асирийска обсада, водена от Сенахериб.

(Тази новина се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)