събота, 5 октомври, 2024 година.

Ситуацията в Украйна никога нямаше да се случи, ако бях президент, заяви бившият американски президент

Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Републиканската партия обмисля възможността за възобновяване на помощта за Украйна, но само като заем.

Той заяви това в петък на съвместна пресконференция с председателя на Камарата на представителите на САЩ, републиканеца Майк Джонсън. Джонсън и Тръмп, които са съпартийци, разговаряха с репортери след среща в имението на бившия президент Мар-а-Лаго във Флорида, предаде ТАСС.

„Що се отнася до законопроекта за помощта за Украйна, ако председателят продължи напред с него, ние го разглеждаме в момента и обмисляме да го направим под формата на заем, а не просто като подарък. Ние продължаваме да раздаваме милиарди и милиарди долари под формата на подаръци. Много по-важно за мен е, че Европа трябва да направи крачка напред, трябва да даде пари, трябва да изравни обема на военната помощ за Украйна със Съединените щати. Ако не го направят, ще бъда много разстроен, защото те пострадаха много повече от нас“, подчерта той.

Междувременно Тръмп, който най-вероятно ще бъде номиниран официално от Републиканската партия на САЩ за неин кандидат за президент на предстоящите избори през ноември, изрази увереност, че при него конфликтът в Украйна не би могъл да се разгори. „Ситуацията в Украйна никога нямаше да се случи, ако бях президент. И всички казват това, включително демократите, това предизвиква възмущение сред хората. Милиони хора от двете страни умират“, казва 77-годишният политик.

Американската администрация по-рано изпрати искане до Конгреса за допълнителни бюджетни кредити през фискалната 2024 г., която започна в Съединените щати на 1 октомври, основно за оказване на помощ на Израел и Украйна, както и за противодействие на Китай и Русия в Азиатско-тихоокеанския регион. Общо изпълнителната власт, ръководена от американския президент демократ Джо Байдън, би искала да получи около 106 милиарда долара за тези цели.

По-нататъшната съдба на искането и алтернативните законопроекти остава неясна. Някои републиканци в Камарата на представителите и Сената на САЩ се обявиха през последните месеци против продължаването на финансовата подкрепа на Киев. Джонсън постоянно предупреждава за намерението си да свърже по-нататъшната помощ за Украйна със затягане на контрола по южната граница на САЩ.

Сенатът, с подкрепата на някои републиканци, прие алтернативна версия на законопроекта на 13 февруари, предоставяйки 95 милиарда долара помощ на Украйна, Израел и Тайван. Този пакет обаче не съдържа разпоредби за затягане на контрола по южната граница на САЩ. Говорейки с репортери на 27 февруари след среща между ръководството на Конгреса от двете американски системообразуващи партии и Байдън, Джонсън увери, че „Камарата на представителите активно търси и изучава всички възможни варианти“, включително възобновяване на финансовата и военна подкрепа за Киев.

След това Джонсън обеща да се справи с тези проблеми своевременно, но не посочи времева рамка за разглеждане в долната камара на Конгреса на всякакви инициативи, насочени към продължаване на разпределянето на бюджетни средства за Украйна. Той нарече „основен приоритет“ южната граница на Съединените щати и гарантиране на нейната сигурност.