сряда, 11 септември, 2024 година.

Позитивен подход от ЕС без обвързване с кипърския въпрос би бил от взаимен интерес, заяви турският министър на външните работи Хакан Фидан пред Анадолската агенция, след като вчера присъства на неформалното заседание на външните министри от Евросъюза в Брюксел.

„Вярваме, че съживяването на отношенията Турция-ЕС е от интерес на всички. Ние обаче подчертахме, че обвързването на кипърския въпрос и отношенията Турция-ЕС не е здравословен подход и няма да даде резултати“, каза Фидан.

Той отново заяви, че членството в ЕС е стратегическа цел за Турция и че страната му иска да види напредък в рамките на един позитивен дневен ред.

„Ако ЕС също възприеме подобен позитивен подход, това ще бъде в интерес на всички“, каза Фидан.

Турският външен министър посочи, че трябва да бъдат предприети конкретни стъпки по технически въпроси, за да бъде даден тласък на отношенията. „Преди всичко установените механизми на диалог, които бяха прекъснати през 2019 г., трябва да бъдат възстановени. Остават (и) нашите очаквания по отношение на осъвременяването на Митническия съюз“, заяви Хакан Фидан.

Като един от приоритетните въпроси той посочи визовата либерализация и допълни, че 66 от свързаните с нея критерии са изпълнени, като се работи с компетентните институции за изпълнението на оставащите шест.

От своя страна след срещата министърът на външните работи на Кипър Константинос Комбос обаче каза след срещата, цитиран от КНА, че на дискусията е заявил, че не може да има никакво отделяне на кипърския въпрос от какъвто и да било напредък в отношенията между ЕС и Турция.

Той допълни, че „подходът на останалите държави членки (на ЕС) по темата оставя кипърската страна напълно удовлетворена“.

След провала на последния кръг от преговорите по кипърския въпрос през 2017 г. в Кран Монтана Турция се ориентира към категорична подкрепа за разрешаване на кипърския въпрос чрез две държави, докато Република Кипър настоява преговорите да бъдат възобновени на основата на търсенето на решение чрез федерация.

Кипър е разделен от 1974 г. след нахлуването на турски войски на острова, предизвикано от преврат, насочен към обединението на Кипър с Гърция. В окупираната от Турция северна част през 1983 г. беше обявена т.нар. Севернокипърска турска република, която е призната единствено от Анкара, а южната част се контролира от международно признатото правителство на страната.