четвъртък, 12 септември, 2024 година.

Външният министър на Турция Хакан Фидан заяви, че се надява да постигне напредък в подобряването на нестабилните връзки на Анкара с Европейския съюз по време на срещата на външните министри на ЕС, която започва днес в Брюксел и на която представител на Турция присъства за първи път от пет години насам, съобщи източник от неговото министерство, цитиран от Ройтерс.

Кандидатурата на Турция отпреди две десетилетия да се присъедини към блока беше замразена поради опасенията на ЕС относно състоянието на правата на човека в страната, както и политическите спорове в източното Средиземноморие и за Кипър.

В същото време блокът зависи от помощта на членката на НАТО Турция, особено по въпросите на миграцията.

Напрежението през 2019 г. между членката на ЕС Гърция и Турция доведе до заплаха от страна на Брюксел със санкции срещу Анкара и прекъсване на някои канали за диалог. Връзките се подобриха през 2021 г., като преговорите на високо ниво бяха подновени.

Анкара видя поканата на ЕС към външния министър Хакан Фидан като опит за търсене на диалог, поясни източникът от външното министерство, цитиран от Ройтерс.

Фидан ще препотвърди очакванията на Турция за проява на „необходимата воля“ и предприемане на „конкретни стъпки“ за укрепване на връзките, се казва още в изявлението на източника.

Срещата ще включва дискусии относно визите и модернизирането на митническия съюз между ЕС и Турция, добави източникът.

Анкара призовава за започване на тези преговори от месеци, но досега не беше постигнат особен напредък.

Фидан ще се срещне с върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел и с комисаря по разширяването Оливер Вархей, информира източникът, добавяйки, че Фидан ще повтори позицията на Турция относно Кипър.

Анкара и кипърските турци, които заемат северната част на острова, се стремят към решение с две държави на десетилетния проблем, но ЕС, Гърция и международно признатата администрация на кипърските гърци, член на ЕС, отхвърлят това предложение.

През 1974 г. турската армия нахлу в северната част на острова като реакция на държавен преврат, целящ да присъедини Кипър към Гърция, а през 1983 г. в северната част на острова бе едностранно провъзгласена Севернокипърска турска република (СКТР), която не е призната от никоя друга държава освен Турция.

Преди срещите кипърският външен министър Константинос Комбос каза, че очаква „откровени и открити“ разговори с Анкара по спорните въпроси и начините за напредък.

Външният министър на Гърция Йоргос Герапетритис е разговарял с Фидан в Брюксел относно необходимостта от рестартиране на диалога за Кипър в рамките на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, като се използва възможността, създадена от подобряването на турско-гръцките връзки, съобщи служител на гръцкото външно министерство, цитиран от Ройтерс.

Служителят цитира думите на Герапетритис, че макар Атина да подкрепя европейските перспективи на Турция, „суверенитетът и суверенните права на всички държави-членки и общата външна политика и политиката на сигурност на ЕС трябва да се зачитат“.