сряда, 11 септември, 2024 година.

Двама активисти от организацията за защита на правата на животните „Хора за етично отношение към животните“ (ПЕТА, от съкращението на английски PETA – бел. ред.) прекъснаха общата аудиенция на папа Франциск във Ватикана днес, като скандираха и издигнаха плакати с лозунги срещу борбите с бикове, предаде Асошиейтед прес.

Активистите бяха облечени с тениски, на които пишеше „Спрете да благославяте коридите“ и държаха плакати, на които пишеше „Бикоборството е грях“.

Организацията за защита на животните от известно време призовава папата да прекъсне връзките на Католическата църква с бикоборството и да осъди този „отвратителен кървав спорт“, отбелязва АП.

Според ПЕТА всяка година десетки хиляди бикове биват убити на фестивали на бикоборството по цял свят, много от които са посветени на католически светци. На тези събития нападатели на кон забиват копия и цветно украсени пръчки с шипове в бика, като по този начин му причиняват силна болка и ограничават движението му.

„В момент, когато редица страни мъдро забраняват тази болна форма на „развлечение“, папа Франциск трябва незабавно да осъди този кървав спорт и да прекрати срамните връзки на Католическата църква с бикоборството“, се казва в изявление на организацията, публикувано на нейния сайт.

За момента от Светия престол не са коментирали днешния протест, отбелязва Ройтерс.

Британският свещеник Тери Мартин неотдавна разкритикува бикоборството в съвместна кампания с ПЕТА и призова папа Франциск също да го осъди. Свещеникът от Западен Съсекс, Великобритания, позира облечен в църковните си одежди до бик и надпис, гласящ: „Грях е да се изтезават животни“.

ПЕТА посочи, че папа Франциск е написал в своята енциклика (папско послание до всички католици – бел. ред.) „Лаудато Си“ (Laudato Si), че „всяка проява на жестокост към което и да било същество „противоречи на човешкото достойнство“ и че още през 16-и век канонизираният като светец папа Пий Пети забранява борбите с бикове, тъй като са смятани за „жестоки“ и „далеч от християнското благочестие и милосърдие“.